• 22 stycznia 2025

Medycyna ziołowa ma swoje początki w starożytnych kulturach. Wiąże się ona z leczniczym wykorzystaniem roślin do leczenia chorób i poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

Niektóre zioła mają silne (mocne) składniki i powinny być przyjmowane z taką samą ostrożnością jak leki farmaceutyczne. W rzeczywistości, wiele leków farmaceutycznych opiera się na stworzonych przez człowieka wersjach naturalnie występujących w roślinach związków. Na przykład, naparstnica lekarska na serce pochodzi z rośliny naparstnicy. 

Składniki aktywne i leki ziołowe

Leki ziołowe zawierają składniki aktywne. Aktywne składniki wielu preparatów ziołowych są jeszcze nieznane. Niektóre leki farmaceutyczne opierają się na jednym składniku aktywnym pochodzącym ze źródła roślinnego. Lekarze medycyny ziołowej uważają, że składnik aktywny może stracić swój wpływ lub stać się mniej bezpieczny, jeśli jest stosowany w izolacji od reszty rośliny. 

Na przykład, kwas salicylowy znajduje się w roślinnej słodyczy łąkowej i jest używany do produkcji aspiryny. Aspiryna może powodować krwawienie z podszewki żołądka, ale słodycze łąkowe naturalnie zawierają inne związki, które zapobiegają podrażnieniom spowodowanym przez kwas salicylowy. 

Według lekarzy medycyny ziołowej efekt działania całej rośliny jest większy niż jej części. Krytycy twierdzą, że charakter medycyny ziołowej sprawia, że trudno jest podać odmierzoną dawkę składnika aktywnego.

Zastosowania lecznicze dla określonych ziół

Medycyna ziołowa ma na celu przywrócenie organizmu do stanu naturalnej równowagi, tak aby mógł się on sam wyleczyć. Różne zioła działają na różne systemy organizmu. Niektóre zioła, które są powszechnie stosowane w medycynie ziołowej, i ich tradycyjne zastosowania, obejmują: 

  • bąblowica - stymuluje układ odpornościowy i pomaga organizmowi w walce z infekcjami. Używany do leczenia dolegliwości takich jak czyraki, gorączka i opryszczka
  • dong quai (dang gui) - stosowany przy dolegliwościach ginekologicznych, takich jak napięcie przedmiesiączkowe, objawy menopauzy i bóle miesiączkowe. Niektóre badania wskazują, że dong quai może obniżyć ciśnienie krwi
  • czosnek - stosowany w celu zmniejszenia ryzyka chorób serca poprzez obniżenie poziomu tłuszczów we krwi i cholesterolu (rodzaj tłuszczu we krwi). Antybiotyk i właściwości antywirusowe czosnku sprawiają, że jest on również stosowany do zwalczania przeziębień, zapalenia zatok i innych infekcji układu oddechowego.
  • imbir - wiele badań wykazało, że imbir jest przydatny w leczeniu mdłości, w tym choroby lokomocyjnej i porannej.
  • ginkgo biloba - powszechnie stosowany w leczeniu słabego krążenia krwi i szumów usznych (dzwonienie w uszach)
  • żeń-szeń - zazwyczaj stosowany w leczeniu zmęczenia, na przykład podczas rekonwalescencji po chorobie. Stosowany również do obniżania ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu, jednak nadużywanie żeń-szenia wiąże się z podwyższonym ciśnieniem krwi.
  • hypericum - powszechnie znane jako dziurawiec zwyczajny. Badania wykazały, że dziurawiec zwyczajny jest tak samo skuteczny jak niektóre leki przeciwdepresyjne w leczeniu depresji łagodnej i umiarkowanej. Stosuje się ją również w stanach lękowych i bezsenności. Dziurawiec zwyczajny może jednak wchodzić w interakcję z wieloma lekami wydawanymi na receptę, w tym z doustnymi tabletkami antykoncepcyjnymi, i uniemożliwiać ich prawidłowe działanie. 

Nie należy samodiagnozować dolegliwości

Bardzo ważne jest, aby ludzie nie diagnozowali żadnych stanów zdrowia. Wszelkie leki (ziołowe lub inne) powinny być przyjmowane pod nadzorem wykwalifikowanego i kompetentnego lekarza. 

Szczególne uwagi dotyczące medycyny ziołowej

Leki ziołowe mogą być mylnie uznane za całkowicie bezpieczne, ponieważ są to produkty naturalne. To nie jest prawidłowe. 

Leki ziołowe mogą wywoływać negatywne skutki, takie jak reakcje alergiczne, wysypki, astmę, bóle głowy, nudności, wymioty i biegunkę, które mogą być od łagodnych do ciężkich. Podobnie jak inne leki wydawane na receptę, leki ziołowe powinny być zawsze przepisywane przez wykwalifikowanego i zarejestrowanego lekarza.  

Zawsze mów swojemu ziołowemu terapeucie:

  • które zażywasz bez recepty, suplementy ziołowe, witaminy i leki na receptę
  • wszelkie reakcje alergiczne, których doświadczyłaś
  • jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę.

Bądź świadoma, że lek ziołowy może wchodzić w interakcję z innymi lekami.
Leki ziołowe i suplementy mogą wchodzić w szkodliwy sposób w interakcję z lekami przyjmowanymi bez recepty lub na receptę.  

Przyjmowanie suplementów ziołowych może zmniejszyć skuteczność innych leków, które bierzesz lub może zwiększyć negatywne skutki uboczne.  
Jeśli rozważasz przyjmowanie leków ziołowych, zawsze warto porozmawiać z lekarzem o możliwych skutkach ubocznych i interakcji z innymi przyjmowanymi lekami.

Zakup produktów ziołowych od renomowanego dostawcy 

Nie wszystkie leki ziołowe, które są sprzedawane, są bezpieczne. Zawsze kupuj produkty od renomowanego lekarza lub farmaceuty.

Uważajcie na zakup leków ziołowych przez internet. Nieuregulowane leki ziołowe z zagranicy nie mogą być produkowane w tej samej jakości i standardzie co leki regulowane. W niektórych przypadkach stwierdzono, że produkty kupowane przez Internet mają niebezpieczne poziomy ołowiu, rtęci lub arsenu, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne.

Leki ziołowe produkowane w Australii podlegają przepisom. Skonsultuj się z farmaceutą o bezpieczeństwie i skuteczności leków ziołowych lub suplementów, które zamierzasz kupić. Jeśli zastanawiasz się nad przyjmowaniem leków ziołowych, zalecane jest, abyś to zrobił:

  • Nigdy nie należy zaprzestawać przyjmowania przepisanych leków bez konsultacji z lekarzem. 
  • Zawsze informuj lekarza, jeśli planujesz rozpocząć kurs ziół dla swojego stanu zdrowia.
  • Poszukaj porady u wykwalifikowanego lekarza, lekarza lub farmaceuty na temat bezpieczeństwa, jakości i skuteczności leku ziołowego.
  • Zawsze kupuj produkty od renomowanego lekarza lub farmaceuty. Należy zachować ostrożność przy zakupie leków ziołowych lub suplementów diety produkowanych za granicą.
  • Wszystkie leki ziołowe należy przyjmować ściśle według wskazań lekarza i natychmiast skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych. 
Top