• 22 maja 2022

Mikrodermabrazja jest minimalnie inwazyjnym zabiegiem stosowanym w celu odnowienia ogólnego kolorytu i faktury skóry. Może poprawić wygląd uszkodzeń słonecznych, zmarszczek, cienkich linii, plam starczych, blizn potrądzikowych, melazmy i innych problemów i stanów chorobowych skóry.

Do zabiegu używa się specjalnego aplikatora z powierzchnią ścierną, aby delikatnie zeszlifować grubą zewnętrzną warstwę skóry i odmłodzić ją.

Inna technika mikrodermabrazji rozpyla drobne cząstki tlenku glinu lub wodorowęglanu sodu za pomocą podciśnienia/odsysania, aby uzyskać taki sam rezultat jak powierzchnia ścierna.

Mikrodermabrazja jest uważana za bezpieczny zabieg dla większości rodzajów skóry i kolorów. Ludzie mogą zdecydować się na wykonanie zabiegu, jeśli mają następujące obawy dotyczące skóry:

  • drobne linie i zmarszczki
  • hiperpigmentacja, plamy starcze i brązowe
  • powiększone pory i zaskórniki
  • trądzik i blizny potrądzikowe
  • rozstępy
  • tępo wyglądająca cera
  • nierównomierny koloryt i faktura skóry
  • melasma
  • szkoda słoneczna

Ile kosztuje mikrodermabrazja?

Według American Society of Plastic Surgeons średni krajowy koszt zabiegu mikrodermabrazji wynosił 137 dolarów w 2017 roku. Całkowity koszt będzie zależał od opłat operatora, jak również od położenia geograficznego.

Mikrodermabrazja jest zabiegiem kosmetycznym. Ubezpieczenie medyczne zazwyczaj nie pokrywa kosztów.

Przygotowanie do mikrodermabrazji
Mikrodermabrazja jest niechirurgicznym, minimalnie inwazyjnym zabiegiem. Niewiele trzeba zrobić, żeby się do niej przygotować.

Dobrym pomysłem jest omówienie problemów skórnych z profesjonalistą w dziedzinie pielęgnacji skóry, aby dowiedzieć się, czy mikrodermabrazja jest dla Ciebie odpowiednia. Przedyskutuj wszelkie dotychczasowe zabiegi kosmetyczne i operacje chirurgiczne, a także alergie i schorzenia.

Możesz zostać poinformowany, aby unikać ekspozycji na słońce, kremów do opalania i woskowania przez około tydzień przed zabiegiem. Można również zalecić zaprzestanie stosowania kremów i maseczek złuszczających na około trzy dni przed zabiegiem.

Usuń makijaż i oczyść twarz przed rozpoczęciem zabiegu.

Jak działa mikrodermabrazja?

Mikrodermabrazja jest zabiegiem wykonywanym w biurze, który zwykle trwa około godziny. Jest ona zazwyczaj wykonywana przez licencjonowanego specjalistę od pielęgnacji skóry, który może być lub nie być pod nadzorem lekarza. Zależy to od tego, w jakim stanie mieszkasz.

Do mikrodermabrazji nie jest konieczne stosowanie znieczulenia ani środka znieczulającego.

Podczas spotkania, będziesz siedział na leżącym krześle. Twój operator będzie używał ręcznego urządzenia do delikatnego rozpylania cząstek lub szlifowania zewnętrznej warstwy skóry w docelowych miejscach. Na koniec zabiegu na skórę zostanie nałożony krem nawilżający oraz filtr przeciwsłoneczny.

Mikrodermabrazja została po raz pierwszy zatwierdzona przez U.S. Food and Drug Administration w 1996 roku. Od tego czasu wyprodukowano setki urządzeń do mikrodermabrazji.

Istnieje kilka różnych sposobów wykonania procedury, w zależności od konkretnego urządzenia:

Końcówka diamentowa

Końcówka diamentowa jest przeznaczona do delikatnego złuszczania martwych komórek w skórze. W tym samym czasie, natychmiast je odessie.

Na głębokość otarcia może mieć wpływ nacisk wywierany na końcówkę, a także to, jak długo odsysanie może pozostać na skórze. Ten rodzaj aplikatora mikrodermabrazji jest zazwyczaj stosowany w bardziej wrażliwych okolicach twarzy, np. w okolicach oczu.

Mikrodermabrazja krystaliczna

Mikrodermabrazja krystaliczna wykorzystuje kryształową końcówkę do delikatnego rozpylania na drobne kryształy, aby zetrzeć zewnętrzne warstwy skóry. Podobnie jak końcówka diamentowa, martwe komórki skóry są natychmiast odsysane.

Różne rodzaje kryształów, które mogą być stosowane, obejmują tlenek glinu i wodorowęglan sodu.

Hydradermabrazja

Hydradermabrazja jest nowszą metodą. Polega ona na połączeniu jednoczesnego wlewu produktów przez skórę i bezkryształowej eksfoliacji. Cały proces stymuluje produkcję kolagenu i maksymalizuje przepływ krwi do skóry.

Skutki uboczne mikrodermabrazji

Częstymi efektami ubocznymi mikrodermabrazji są: łagodna tkliwość, obrzęk i zaczerwienienie. Z reguły ustępują one w ciągu kilku godzin po zabiegu.

Zaleca się stosowanie kremu nawilżającego, który minimalizuje suchą i łuszczącą się skórę. Mogą również wystąpić drobne zasinienia. Jest to spowodowane głównie procesem odsysania podczas zabiegu.

Czego należy się spodziewać po mikrodermabrazji

Niewiele jest przestojów po mikrodermabrazji. Powinieneś być w stanie natychmiast wznowić swoje codzienne czynności.

Utrzymuj nawilżenie skóry i używaj delikatnych produktów do jej pielęgnacji. Unikaj stosowania miejscowych leków przeciwtrądzikowych przez co najmniej jeden dzień po zabiegu. Niezwykle ważna jest ochrona skóry kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Twoja skóra może być bardziej wrażliwa na słońce w ciągu kilku tygodni po zabiegu.

Bezpośrednio po zabiegu można spodziewać się zauważalnych rezultatów. Liczba potrzebnych sesji mikrodermabrazji będzie zależała od stopnia nasilenia problemów skórnych, jak również od Twoich oczekiwań.

Twój usługodawca prawdopodobnie opracuje plan wstępnej liczby sesji, jak również okresowych zabiegów konserwacyjnych.

Top