• 22 maja 2022

Kiedy pracujesz przy komputerze przez dłuższy czas, często doświadczasz przemęczenia oczu, niewyraźnego widzenia, zaczerwienienia oczu i innych objawów syndromu widzenia komputerowego (CVS). Dzieje się tak, ponieważ wymagania wzrokowe związane z pracą przy komputerze są inne niż w przypadku większości innych czynności.

Jeśli masz mniej niż 40 lat, zmęczenie oczu lub niewyraźne widzenie podczas pracy przy komputerze może wynikać z niezdolności Twoich oczu do utrzymania dokładnej ostrości na ekranie lub z tego, że Twoje oczy mają problem ze zmianą ostrości z klawiatury na ekran i z powrotem przez dłuższy czas. Te problemy z ostrością widzenia (lub akomodacją) często wiążą się z CVS.

Jeśli masz ponad 40 lat, problem może wynikać z pojawienia się prezbiopii - normalnej związanej z wiekiem utraty zdolności do skupiania się na bliskich odległościach. To również może powodować objawy CVS.

Co możesz zrobić? Na początek, poddaj się kompleksowemu badaniu okulistycznemu, aby wykluczyć problemy ze wzrokiem i zaktualizować swoją receptę na okulary. Badania wykazują, że nawet niewielkie niedokładności w przepisanych soczewkach mogą przyczynić się do problemów z widzeniem przy komputerze.

Jeśli Twoje okulary są aktualne (lub nie potrzebujesz okularów na receptę do większości zadań), a nadal odczuwasz dyskomfort oczu podczas pracy przy komputerze, rozważ zakup okularów komputerowych dostosowanych do Twoich potrzeb. Te specjalne okulary są przepisywane specjalnie po to, aby zmniejszyć zmęczenie oczu i zapewnić Ci możliwie najwygodniejsze widzenie przy komputerze. Sprawdź ofertę okularów do komputera na https://avm4you.pl/okulary-do-komputera-zerowki-antyrefleksyjne/b_yose.

Dlaczego okulary do komputera?

Okulary do komputera różnią się od zwykłych okularów lub okularów do czytania na wiele sposobów, aby zoptymalizować Twój wzrok podczas oglądania ekranu komputera.

Dzieciom i młodym dorosłym, którzy potrzebują okularów na receptę, zazwyczaj przepisuje się soczewki jednoogniskowe. Soczewki te korygują krótkowzroczność, dalekowzroczność i/lub astygmatyzm użytkownika, a kształt soczewki wewnątrz oka automatycznie dostosowuje się, aby zapewnić dodatkową moc powiększającą wymaganą do widzenia komputerowego i widzenia z bliska.

Kiedy po 40 roku życia widzenie z bliska staje się mniej wyraźne z powodu prezbiopii, ta związana z wiekiem utrata naturalnej zdolności skupiającej wpływa na czytanie i widzenie smartfonu lub komputera w sposób wyraźny i komfortowy. 

AVM Lenses może zapewnić wyraźne widzenie do dali i bliży, ale widzenie pośrednie (potrzebne do korzystania z komputera i oglądania smartfona) często pozostaje problemem. Soczewki progresywne lub trójogniskowe, choć oferują pewną pomoc w widzeniu pośrednim, często nie mają wystarczająco dużej strefy pośredniej do komfortowej pracy przy komputerze.

Bez okularów komputerowych wielu użytkowników komputera często cierpi na niewyraźne widzenie, zmęczenie oczu i bóle głowy - charakterystyczne objawy syndromu widzenia komputerowego. Co gorsza, wiele osób próbuje zrekompensować sobie niewyraźne widzenie, pochylając się do przodu lub przechylając głowę, aby patrzeć przez dolną część okularów. Obie te czynności mogą powodować bóle szyi, pleców i ramion.

Chociaż czasami są one nazywane okularami do czytania przy komputerze, najlepiej jest nazywać okulary zaprojektowane specjalnie do użytku komputerowego okularami komputerowymi lub okularami komputerowymi, aby odróżnić je od konwencjonalnych okularów do czytania.

Ogólnie rzecz biorąc, okulary komputerowe mają około 60% mocy powiększającej okularów do czytania. Optymalne powiększenie zależy jednak od tego, jak daleko wolisz siedzieć od ekranu komputera i jak blisko lubisz trzymać swoje urządzenia cyfrowe.

Okulary do komputera powinny również dokładnie korygować astygmatyzm, a precyzyjne pomiary powinny być wykonywane w celu zapewnienia, że centrum optyczne każdej soczewki znajduje się bezpośrednio przed źrenicami, gdy używasz preferowanej odległości roboczej.

Z tych powodów okulary do komputera powinny być dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Używanie słabszych okularów do czytania bez recepty do pracy przy komputerze i oglądania urządzeń cyfrowych zazwyczaj nie zapewni dokładnej korekcji wzroku, której potrzebujesz dla trwałej jasności i komfortu.

Okulary komputerowe zapewniają optymalną moc soczewki do oglądania ekranu komputera dokładnie tam, gdzie jej potrzebujesz, aby uzyskać wyraźne, szerokie pole widzenia bez potrzeby nadmiernego wysiłku związanego z ustawianiem ostrości lub niezdrowej postawy. Badania uniwersyteckie wykazały również, że okulary do komputera mogą znacznie zwiększyć wydajność pracowników.

Konstrukcje soczewek do okularów komputerowych

Wiele specjalnych konstrukcji soczewek sprawdza się w okularach komputerowych - niezależnie od tego, czy używasz komputera głównie do pracy, czy do gier. Ponieważ soczewki te są przepisywane specjalnie do użytku komputerowego, nie nadają się do prowadzenia samochodu lub do noszenia ogólnego.

Okulary komputerowe jednoogniskowe

Najprostsze okulary komputerowe mają pojedynczą moc soczewki dostosowaną do zapewnienia najwyraźniejszego i najbardziej komfortowego widzenia na ekranie komputera. Ta moc soczewki zmniejsza ilość akomodacji wymaganej do utrzymania ostrości widzenia obiektów znajdujących się w odległości ekranu komputera i zapewnia największe pole widzenia.

Okulary do komputera jednoogniskowego zmniejszają ryzyko zmęczenia oczu, niewyraźnego widzenia i nienaturalnej postawy, która może powodować ból szyi i pleców, i mogą być wygodnie używane zarówno przez młodych, jak i starszych użytkowników komputera.

Okulary komputerowe progresywne

Inną popularną konstrukcją soczewki w okularach komputerowych jest zawodowa soczewka progresywna - bezliniowa soczewka wieloogniskowa, która koryguje widzenie bliskie, pośrednie i, do pewnego stopnia, dalekie.

Zawodowe soczewki progresywne mają większą strefę pośrednią niż zwykłe soczewki progresywne, co zapewnia bardziej komfortowe widzenie przy komputerze. Pozostawia to jednak mniejszą powierzchnię soczewki dla widzenia na odległość, dlatego soczewki te nie są zalecane do prowadzenia pojazdów lub innych zadań wymagających widzenia na odległość.

Dwuogniskowe i trójogniskowe okulary komputerowe

Inne soczewki używane w okularach komputerowych to dwuogniskowe i trójogniskowe soczewki zawodowe. Te wieloogniskowe soczewki z podszewką mają większe strefy pośrednie i bliskie niż zwykłe dwu- i trójogniskowe, a położenie stref pośrednich i bliskich może być dostosowane do Twoich szczególnych potrzeb związanych z widzeniem przy komputerze.

Twój optometrysta lub okulista może pomóc Ci zdecydować, która konstrukcja soczewek będzie najlepiej odpowiadać Twoim potrzebom związanym z okularami komputerowymi.

Powłoki soczewek i odcienie

Dla maksymalnego komfortu widzenia, soczewki Twoich okularów komputerowych powinny zawierać powłokę antyrefleksyjną. Powłoka antyrefleksyjna (AR), zwana czasem antyodblaskową, eliminuje odbicia światła od przedniej i tylnej powierzchni soczewek, które mogą powodować zmęczenie oczu.

Ponadto, okulary komputerowe z soczewkami fotochromowymi mogą chronić oczy przed potencjalnie szkodliwym, wysokoenergetycznym widzialnym światłem niebieskim pochodzącym z ekranu komputera i urządzeń cyfrowych - i automatycznie przyciemniają się przy świetle słonecznym na zewnątrz.

Twój okulista może również zalecić dodanie lekkiego zabarwienia do okularów komputerowych, aby zredukować odblaski spowodowane ostrym oświetleniem górnym, zwiększyć kontrast i zapewnić dodatkową ochronę przed potencjalnie szkodliwym wysokoenergetycznym niebieskim światłem.

Więcej szczegółów na temat powłok antyrefleksyjnych i zabarwień okularów komputerowych można uzyskać u okulisty.

Gdzie kupić okulary do komputera

Nie ulegaj pokusie kupowania dostępnych bez recepty okularów do czytania, które mają być używane jako okulary do komputera.

Ponieważ dokładna recepta na okulary jest niezbędna, jeśli chcesz uzyskać pełne korzyści z okularów komputerowych, najlepiej jest kupić te okulary od doświadczonego specjalisty.

Przed zaplanowaniem badania wzroku, zmierz, jak daleko lubisz siedzieć od komputera. Zmierz odległość od mostka nosa do powierzchni ekranu komputera.

Przynieś ten pomiar ze sobą na badanie, aby Twój okulista mógł go użyć do określenia optymalnej mocy soczewki dla Twoich okularów komputerowych.

Top