• 22 maja 2022

Ten temat jest ogromny: w sieci można znaleźć wiele artykułów na temat picia wody. Według ekspertów, powinniśmy spożywać 1,5 litra wody dziennie. Wiele osób chwali się, że pije więcej wody niż potrzebuje, ale czy to jest zdrowe?

Powszechnie wiadomo, że woda jest ważnym czynnikiem wspomagającym odchudzanie i utrzymanie dobrej sylwetki. Pomaga zmniejszyć apetyt, oczyszcza organizm i pobudza metabolizm. Zwolennicy zdrowego stylu życia zalecają picie wody codziennie rano przed posiłkami. Wszyscy o tym wiemy. Warto poznać te mniej znane fakty na temat wody, ponieważ mogą one wiele zmienić w naszym życiu.

1. Woda pomaga zwalczać infekcje

Dobrze nawodniony organizm może skuteczniej walczyć z wirusami i bakteriami. Nawodnienie pomaga zmniejszyć ilość wydzieliny powodującej infekcje. Pacjenci z problemami żołądkowo-jelitowymi powinni być nawodnieni.

2.  Picie wody to recepta na dobry nastrój

To oczywiste, że 83% naszego mózgu to woda. Odwodnienie może poważnie ograniczyć funkcje mózgu. Nawet 2% odwodnienie może powodować zmęczenie, zaburzenia nastroju, problemy z pamięcią, problemy z koncentracją. Zaburzenia te częściej występują u dzieci i młodzieży, które są bardziej wrażliwe na wszelkie niedobory.

3. Picie zbyt dużej ilości wody może być bardzo szkodliwe

Powszechnie wiadomo, że powinno się pić od 1,5 do 2,5 litra płynów dziennie. Ale co by było, gdybyśmy dostarczali organizmowi więcej wody? Nerki są w stanie przefiltrować około 1 litra na godzinę. Jest to równowartość około 3-4 szklanek wody. Picie zbyt dużej ilości wody może prowadzić do niebezpiecznie niskiego poziomu sodu we krwi, co może objawiać się zmęczeniem, dezorientacją, bólami głowy i wymiotami. Bądź ostrożny!

4. Woda jako środek na próchnicę zębów

Próchnica zębów jest szczególnie częsta u maluchów. Dzieje się tak, ponieważ dzieci nie potrafią lub nie chcą utrzymywać właściwej higieny jamy ustnej. Rodzice czasami mają trudności z przekonaniem dzieci do czyszczenia pierwszych zębów. Woda może być świetnym rozwiązaniem w tej sytuacji. Pokarmy zawierające cukier, takie jak sacharoza, mogą powodować próchnicę zębów. Nie jest możliwe, aby myć zęby dzieciom co godzinę. Okazuje się, że dzieciom wystarczy picie zwykłej wody po spożyciu słodzonych pokarmów i napojów. Nie będzie ona tak skuteczna jak pasta do zębów, ale pomoże wypłukać z zębów wszelkie szkodliwe i niepotrzebne substancje - czytamy w oświadczeniu Thermoregulation Health Statement.

Ile wody powinnaś pić w czasie ciąży? Jaka powinna być jej jakość? - dowiedz się więcej na https://zdrowah2o.pl/a,cxyr

woda pitna

5. Przyjmowanie wody powinno być kontrolowane podczas niektórych chorób

Pacjenci z chorobami sercowo-naczyniowymi, chorobami obrzękowymi lub wodobrzuszem powinni zmniejszyć spożycie płynów zgodnie z zaleceniami lekarza. Pacjenci dializowani również powinni monitorować spożycie płynów i śledzić je na bieżąco.

6. Twarda woda jest lepsza niż miękka

Możliwe jest kojarzenie twardej wody z czymś, co nie oferuje zbyt wielu korzyści dla organizmu. Możliwe jest jednak bycie bardziej prawdziwym niż to. Twarda woda może pomóc w zapobieganiu chorobom układu krążenia. Wynika to z wysokiego poziomu jonów wapnia i magnezu znajdujących się w twardej wodzie, które pomagają zapobiegać chorobom układu krążenia.

7. Woda gazowana jest również dobra dla Ciebie

Uważa się, że woda gazowana może powodować przyrost masy ciała, ponieważ zwiększa apetyt i rozciąga żołądek. Może się to zdarzyć, jeśli spożyjesz duży posiłek zaraz po wypiciu wody gazowanej. Jest ona tak samo bezpieczna jak woda niegazowana i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Różni się jedynie zawartością dwutlenku węgla w jednej z nich.

8. Leki popijamy tylko wodą!

Woda jest napojem neutralnym, co oznacza, że nie wchodzi w interakcje z lekami. Przyspiesza rozpuszczanie leków i zwiększa ich wchłanianie. Niektóre leki nie są zalecane do picia z innymi napojami (rzadko), dlatego warto przeczytać ulotkę dołączoną do każdego leku.

Top