• 19 kwietnia 2024

Zęby mleczne są często uważane za tymczasowe, niepotrzebne zęby, których nie należy leczyć. Jednak zęby mleczne odgrywają ważną rolę w rozwoju i zdrowiu organizmu dziecka. Ponieważ nie posiadają mineralizacji, są bardzo podatne na próchnicę i wymagają szczególnej opieki. Co można zrobić, aby chronić zęby mleczne u dzieci?

Zęby mleczne są niezbędne dla prawidłowego odżywiania i estetycznego wyglądu. Pomagają również zachować miejsce dla zębów stałych, które zostaną usunięte. Ich wartość jest często pomijana, a potencjalne dolegliwości, które mogą z nich wynikać bagatelizowane. Takie zaniedbanie może prowadzić do bolesnych zmian w uzębieniu, a co za tym idzie nieprzyjemnego leczenia. Może też wywołać u dziecka strach przed dentystą. Próchnicy można zapobiegać i skutecznie ją zwalczać, wbrew kolejnemu szkodliwemu przekonaniu. Uchroni to dziecko przed dużym dyskomfortem, a nawet poważnymi problemami zdrowotnymi.

Jak czyścić?

Od samego początku dbamy o zęby naszego dziecka i pomalutku wyrabiamy dziecięce nawyki dbania o zęby. Pierwszy ząbek czyścimy tak samo jak dziąsła dziecka. Ważne jest, aby czyścić go przed pójściem spać w nocy. Małe szczoteczki mogą być używane do czyszczenia po wyrżnięciu się kolejnych zębów. Najlepiej jest uczyć dzieci szczotkowania zębów, kiedy są w stanie stabilnie utrzymać szczoteczkę. Zabawa jest dobrym sposobem na rozpoczęcie szczotkowania. Szczotkowanie w rytm ulubionej piosenki. Dziecko będzie musiało kontynuować szczotkowanie do czasu pójścia do szkoły ze względu na swoje ograniczone zdolności manualne.

Ze względu na ograniczone zdolności manualne, rodzic powinien kontynuować szczotkowanie do czasu, aż dziecko pójdzie do szkoły.

Podczas szczotkowania zwróć uwagę na trudno dostępne miejsca. W razie potrzeby można poprawić sposób czyszczenia. Po szczotkowaniu należy wypluć pastę do zębów, a nie spłukiwać wodą. Szczotkowanie powinno się przeprowadzać co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym słodkim przysmaku.

Więcej o zdrowych dziecięcych nawykach przeczytasz na https://aero-med.pl/stomatologia-ortodoncja/avxo/nauczanie-dzieci-zdrowych-nawykow.html

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Do czyszczenia pierwszych milipedów można używać miniszczoteczek i specjalnych szczoteczek. Szczoteczka z długą rączką pomoże Ci w nauce mycia zębów. Pozwoli ona na jednoczesne trzymanie w rękach dziecka i rodzica. Szczoteczka do zębów dla małych dzieci powinna mieć miękkie włosie, okrągłą główkę i długą rączkę. W przypadku widocznego uszkodzenia włosia lub choroby, np. grypy czy zapalenia gardła, szczoteczkę należy wymieniać przynajmniej raz na trzy miesiące. Szczoteczka do zębów przeznaczona dla dzieci nie powinna być nigdy używana przez inne osoby.

szczoteczka i pasta do zębów

Jakiej pasty do zębów najlepiej używać dla mojego dziecka?

Pasta do zębów z fluorem to świetny sposób na zapobieganie próchnicy u dzieci. Profilaktyka z użyciem fluoru została poparta ponad 100 badaniami naukowymi. Jest ona rekomendowana przez najbardziej prestiżowe instytucje zdrowotne i stomatologiczne, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Światowa Federacja Dentystyczna (FDI). Rodzaj i ilość pasty do zębów należy dostosować do wieku dziecka.

Dawki te są zalecane przez Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej.

  • Dla dzieci poniżej 2 roku życia wystarczy niewielka ilość pasty 1000 ppm do smarowania włókien szczoteczki.
  • Dla dzieci w wieku 2-5 lat pasta o stężeniu 1000 ppm jest odpowiednikiem małego kawałka grochu.
  • Dzieci powyżej 6 roku życia mogą używać pasty do zębów o stężeniu 1450ppm.

Eksperci podkreślają również znaczenie indywidualnej profilaktyki fluorkowej. Powinna ona uwzględniać wiek dziecka, ekspozycję na związki fluoru, zaangażowanie i możliwości rodziców oraz potrzeby profilaktyczne oparte na danych dotyczących próchnicy, sztucznej fluoryzacji wody wodociągowej lub naturalnej zawartości fluoru w wodzie. Stomatolog dokonuje tego wyboru i przekazuje rodzicom indywidualne zalecenia.

Dla dzieci lepsza jest pasta do zębów o łagodnym miętowym smaku. Zmniejszy to ryzyko połykania słodkich past, co może prowadzić do problemów z połykaniem.

Szczoteczka, pasta, kubeczek... i co jeszcze?

Poza pastą i szczoteczką do zębów warto wzbogacić codzienną rutynę o inne przybory higieniczne. Podczas mycia zębów usuwamy tylko 60% płytki nazębnej.

Szczotkując zęby usuwamy tylko 60% płytki nazębnej.

Odsetek ten może być jeszcze niższy, jeśli zęby myją dzieci. Płytkę nazębną można zabarwić za pomocą płynów lub tabletek, które ją barwią. Może to pomóc w znalezieniu miejsc, które nie są czyszczone. Powierzchnie międzyzębowe powinny być czyszczone za pomocą nici dentystycznej. Na początku rodzice powinni nitkować przestrzenie między zębami dziecka. Dziecko może zacząć samodzielnie nitkować zęby dopiero w wieku od 8 do 10 lat. Zamiast nici dentystycznej można też używać specjalnych szczoteczek międzyzębowych. Są one szczególnie przydatne dla dzieci, które mają mniejsze przerwy między zębami.

O ile codzienne zabiegi higieniczne są ważne w zapobieganiu próchnicy, o tyle regularne wizyty u dentysty są równie istotne. Opłaca się wyrobić dobre dziecięce nawyki dbania o zęby we wczesnym okresie życia i dbać o jamę ustną już od urodzenia. Doprowadzi to do powstania mocnych i zdrowych zębów stałych.

Top