• 22 maja 2022

Przez wieki kultury na całym świecie opierały się na tradycyjnej medycynie ziołowej, aby zaspokoić swoje potrzeby zdrowotne.

Pomimo medycznych i technologicznych osiągnięć współczesności, światowe zapotrzebowanie na ziołowe środki zaradcze rośnie. Szacuje się, że przemysł ten generuje około 60 miliardów dolarów rocznie (źródło: 1Truststed Source).

Niektóre naturalne leki mogą być bardziej przystępne cenowo i dostępne niż leki konwencjonalne, a wiele osób woli je stosować, ponieważ są one zgodne z ich osobistymi ideologiami dotyczącymi zdrowia (1Truststed Source).

Mimo to, można się zastanawiać, czy opcje ziołowe są skuteczne.

Oto 9 z najpopularniejszych na świecie leków ziołowych, w tym ich główne zalety, zastosowania i istotne informacje dotyczące bezpieczeństwa.

1. Echinacea
Echinacea, czyli jeżówka lekarska, jest rośliną kwitnącą i popularnym środkiem ziołowym.

Pochodzący z Ameryki Północnej, od dawna wykorzystywany jest w praktykach rdzennych Amerykanów do leczenia różnych dolegliwości, w tym ran, oparzeń, bólu zębów, bólu gardła i rozstroju żołądka (Źródło 2Truststed).

Większość części rośliny, w tym liście, płatki i korzenie, mogą być używane medycznie - choć wiele osób uważa, że korzenie mają najsilniejsze działanie.

Echinacea jest zazwyczaj przyjmowana jako herbata lub suplement, ale może być również stosowana miejscowo.

W dzisiejszych czasach używa się go głównie do leczenia lub zapobiegania przeziębieniom, choć nauka, która za tym stoi, nie jest szczególnie silna.

Jeden przegląd na ponad 4000 osób stwierdził potencjalne 10-20% zmniejszenie ryzyka przeziębień od zażycia bąblowicy, ale niewiele jest dowodów na to, że leczy on przeziębienie po jego złapaniu (źródło 3Truststed).

Chociaż nie ma wystarczających danych do oceny długoterminowych skutków stosowania tego zioła, jego stosowanie krótkoterminowe jest ogólnie uważane za bezpieczne. Jednak od czasu do czasu zgłaszane są efekty uboczne, takie jak nudności, bóle brzucha i wysypka (źródło 4Trusted).

Echinaceę można znaleźć w większości supermarketów i sklepów ze zdrową żywnością, choć można ją również kupić online.

2. Żeń-szeń
Żeń-szeń jest rośliną leczniczą, której korzenie są zazwyczaj namaczane w celu zrobienia herbaty lub suszone w celu uzyskania proszku.

Jest on często stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej w celu zmniejszenia stanu zapalnego i zwiększenia odporności, funkcji mózgu i poziomu energii.

Istnieje kilka odmian, ale najbardziej popularne są dwa typy azjatyckie i amerykańskie - Panax ginseng i Panax quinquefolius. Uważa się, że że żeń-szeń amerykański uprawia relaksację, podczas gdy żeń-szeń azjatycki jest uważany za bardziej stymulujący (źródło 5Trusted).

Chociaż żeń-szeń jest stosowany od wieków, brak jest nowoczesnych badań wspierających jego skuteczność.

Kilka badań na próbówkach i zwierzętach sugeruje, że jego unikalne związki, zwane ginsenozydami, posiadają właściwości neuroprotekcyjne, przeciwnowotworowe, antycukrzycowe i immunosupresyjne. Niemniej jednak potrzebne są badania na ludziach (Źródło 6Truststed).

Krótkotrwałe stosowanie jest uważane za stosunkowo bezpieczne, ale długoterminowe bezpieczeństwo żeń-szenia pozostaje niejasne. Potencjalne skutki uboczne obejmują bóle głowy, słaby sen i problemy z trawieniem (źródło 7Trusted).

3. Ginkgo biloba

Ginkgo biloba, znany również po prostu jako miłorząb japoński, jest lekiem ziołowym pochodzącym z drzewa panny (Źródło 8Trusted).

Rdzenny dla Chin, miłorząb jest stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej od tysięcy lat i do dziś jest najlepiej sprzedającym się suplementem ziołowym. Zawiera on wiele silnych przeciwutleniaczy, które są uważane za zapewniające kilka korzyści (źródło 8Trusted).

Nasiona i liście są tradycyjnie używane do produkcji herbat i nalewek, ale większość nowoczesnych zastosowań wykorzystuje ekstrakt z liści.

Niektórzy ludzie lubią też jeść surowe owoce i tosty. Nasiona te są jednak lekko toksyczne i powinny być spożywane tylko w małych ilościach, jeśli w ogóle.

O miłorzębie mówi się, że leczy wiele dolegliwości, w tym choroby serca, demencję, trudności psychiczne i dysfunkcje seksualne. Jednak badania nie wykazały, że jest skuteczny w leczeniu żadnego z tych schorzeń (Źródło: 9Truststed).

Chociaż jest dobrze tolerowany przez większość ludzi, możliwe skutki uboczne to ból głowy, kołatanie serca, problemy z trawieniem, reakcje skórne i zwiększone ryzyko krwawienia (Źródło 9Truststed).

4. Bez czarny
Bez czarny to starożytny lek ziołowy typowo produkowany z gotowanych owoców rośliny Sambucus nigra. Od dawna stosuje się go w celu łagodzenia bólów głowy, bólów nerwowych, zębów, przeziębień, infekcji wirusowych i zaparć (10).

Obecnie jest ona wprowadzana na rynek głównie jako leczenie objawów związanych z grypą i przeziębieniem.

Bzdura jest dostępna w postaci syropu lub pastylki, chociaż nie ma standardowej dawki. Niektóre osoby wolą przygotować własny syrop lub herbatę, gotując owoce bzu czarnego z innymi składnikami, takimi jak miód i imbir.

Badania probówkowe wykazują, że jego związki roślinne mają właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, ale brak jest badań na ludziach (Źródło 11Truststed).

Podczas gdy kilka małych badań na ludziach wskazuje na skrócenie czasu trwania zakażeń grypą, większe badania są potrzebne do określenia, czy jest ona bardziej skuteczna niż konwencjonalne terapie antywirusowe (12Trusted Source, 13Trusted Source, 14Trusted Source).

Krótkotrwałe stosowanie uważa się za bezpieczne, ale niedojrzałe lub surowe owoce są toksyczne i mogą powodować takie objawy jak mdłości, wymioty i biegunka (Źródło: 15Truststed).

Top