• 22 maja 2022

Tomografia komputerowa zatok jest jednym z najnowocześniejszych badań umożliwiających postawienie odpowiedniej diagnozy laryngologicznej. Gdzie wykonać tomografię zatok w Krakowie? Jak przygotować się do tomografii zatok?

Tomografia zatok w Krakowie jest wykonywana głównie przez lekarzy specjalistów w dziedzinie laryngologii. Sprzęt do tomografii komputerowej zatok dostępny jest także w niektórych centrach stomatologicznych, gdzie również można wykonać kompleksowe badanie zatok.

Coraz więcej osób boryka się z problemami związanymi z zatokami między innymi z uwagi na zanieczyszczenia powietrza. Właściwe leczenie chorób zatok jest możliwe tylko dzięki właściwej diagnozie. Tomografia komputerowa jest najlepszym sposobem na znalezienie przyczyny naszych problemów z drogami oddechowymi.

Jeśli zastanawiasz się, czy tomografię zatok w Krakowie lepiej wykonać z kontrastem, czy bez, warto rozważyć opcję z jego wykorzystaniem. Kontrast jest specjalną substancją, którą podaje się w celu poprawy widoczności obrazowanych struktur. W przypadku tomografii zatok kontrast podawany jest za pomocą wenflonu. Następnie pacjent wydala substancję wraz z moczem, więc nie zostaje ona w organizmie. Kontrast nie jest szkodliwy dla zdrowia, dlatego nie trzeba obawiać się jego wpływu na stan naszego organizmu. Dzięki temu wyniki tomografii mogą być znacznie wyraźniejsze i jednoznaczne. Przekłada się to na postawienie dokładnej, a co najważniejsze trafnej diagnozy. Tomografia komputerowa nie powoduje dyskomfortu i jest bezinwazyjna dla pacjenta. To z pewnością najlepsza opcja badania dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się, skąd biorą się ich nawracające problemy z zatokami.

Sama interpretacja wyników tomografii zatok w Krakowie wykonywana na nowoczesnym sprzęcie opiera się na mechanizmie nakładania na siebie zdjęć wykonanych podczas badania. Skomplikowany algorytm komputerowy analizuje dane i tworzy trójwymiarowy model badanych struktur, który umożliwia precyzyjne określenie problemu przez lekarza.

Jak przygotować się do takiego badania? Badanie tomograficzne zatok nie wymaga od pacjenta dużej specjalnych przygotowań. Przed tomografią należy zdjąć biżuterię, okulary, spinki do włosów i kolczyki. W przypadku tomografii zatok trzeba wyjąć przede wszystkim te kolczyki, które znajdują się na twarzy lub w jej okolicy. Warto uwzględnić to przed wyjściem z domu.

Na tomografię zatok należy zabrać ze sobą skierowania (jeśli takie posiadamy), dowód osobisty, dokumentację medyczną dotyczącą naszych problemów z zatokami i wyniki poprzednich badań. Pozwala to specjaliście na kompleksową ocenę naszego stanu zdrowia. Tomografia zatok trwa zaledwie od kilku do kilkunastu minut. Nie jest zabiegiem inwazyjnym, więc po badaniu można szybko powrócić do swoich codziennych zadań.

kobieta smarkająca do chusteczki higienicznej

Tomografia zatok w ciąży: czy to bezpieczne?

Kobieta w ciąży nie może skorzystać z badania tomografii komputerowej zatok. Każda dawka promieniowania jonizującego może zwiększać ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu. Z tego względu tomografia komputerowa zatok powinna być odłożona przez ciężarną w czasie – aż do porodu. Ogólnie przyjmuje się, że kobiety w wieku rozrodczym, nawet jeśli nie są w ciąży, dla bezpieczeństwa powinny zgłaszać się na tomografię zatok tylko w pierwszej części cyklu, co pozwala wykluczyć, że w międzyczasie doszło do zapłodnienia.  

Lekarz może zdecydować się na przeprowadzenie tomografii komputerowej zatok u ciężarnej jedynie w szczególnych okolicznościach, chociaż dzisiaj jako alternatywne proponuje się najczęściej rezonans magnetyczny.

Tomografia zatok w Krakowie: CENA

Tomografia zatok w Krakowie nie jest szczególnie drogim zabiegiem. Koszt tego badania w stolicy małopolski waha się od 200 do 400 zł bez kontrastu, a przy podaniu substancji wzrasta o około 100 zł. Wydawać się może, że jest to duża cena, jak za jednorazowy zabieg, jednak pozwala on na ocenę stanu zdrowia i podjęcia leczenia, które zdecydowanie poprawia komfort życia. Dzięki tomografii zatok oraz trafnej diagnozie można pozbyć się nawracających problemów z drogami oddechowymi. To nieocenione zwłaszcza dla osób, które od lat borykają się z chorobami zatok. Najlepiej zapisać się na badanie do sprawdzonej placówki, takiej jak Cracow Dental Center. Dzięki temu tomografia zatok w Krakowie z pewnością będzie przeprowadzona w sposób poprawny, a diagnoza zostanie postawiona na podstawie odpowiedniej interpretacji wyników badań oraz naszej historii choroby. Korzystanie z usług najlepszych specjalistów to podstawa dbania o swój stan zdrowotny. Więcej dowiesz się na https://cdcstomatologia.pl/.

Top