• 22 maja 2022

Szybkie fakty

Peelingi chemiczne stosowane są do usuwania uszkodzonych komórek skóry, odsłaniając zdrowszą skórę pod spodem.
istnieją różne rodzaje skórek: lekkie, średnie i głębokie

Bezpieczeństwo:

 • skórki chemiczne są wyjątkowo bezpieczne, gdy są przeprowadzane przez certyfikowanego dermatologa, chirurga plastycznego, licencjonowanego pracownika służby zdrowia lub wyszkolonego specjalistę w dziedzinie pielęgnacji skóry.
 • ważne jest, aby uważnie stosować się do instrukcji dostawcy usług postopowych.

Wygoda:

 • lekkie peelingi chemiczne nie wymagają dużo czasu przestoju
 • średnio i głęboko chemiczne skórki mogą wymagać od dwóch do trzech tygodni czasu regeneracji
 • procedury mogą trwać w dowolnym miejscu od 30 do 90 minut

Koszt:

 • koszt skórki chemicznej zależy od typu skórki, którą otrzymujesz
 • średni koszt skórki chemicznej wynosi 673 USD.

Czym są skórki chemiczne?

Peelingi chemiczne to zabiegi kosmetyczne, które mogą być stosowane na twarz, ręce i szyję. Stosuje się je w celu poprawy wyglądu lub samopoczucia skóry. Podczas tego zabiegu na leczone miejsce nakładane są roztwory chemiczne, które powodują złuszczanie się skóry, a następnie jej złuszczanie. Kiedy to nastąpi, nowa skóra pod spodem jest często gładsza, wygląda na mniej pomarszczoną i może mieć mniej uszkodzeń.

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie mogą otrzymać skórki chemiczne. Mogą próbować leczyć różne rzeczy, w tym:

 • zmarszczki i cienkie linie
 • szkoda słoneczna
 • blizny potrądzikowe
 • Hiperpigmentacja
 • Blizny
 • melasma
 • nierównomierny koloryt skóry lub zaczerwienienie

Jaki rodzaj peelingów chemicznych mogę dostać?

Istnieją trzy różne rodzaje peelingów chemicznych, które można dostać. Należą do nich:

 • Skórki powierzchniowe, które wykorzystują łagodne kwasy, takie jak alfa-hydroksykwas do delikatnego złuszczania. Wnikają one tylko w zewnętrzną warstwę skóry.
 • Średnie peelingi, które wykorzystują kwas trójchlorooctowy lub glikolowy w celu dotarcia do środkowej i zewnętrznej warstwy umiejętności. Sprawia to, że jest on bardziej skuteczny w usuwaniu uszkodzonych komórek skóry.
 • Peelingi głębokie, które w pełni penetrują środkową warstwę skóry w celu usunięcia uszkodzonych komórek skóry; w peelingach tych często stosuje się fenol lub kwas trójchlorooctowy.

Ile kosztują peelingi chemiczne?

Peelingi chemiczne prawie zawsze uznawane są za zabiegi kosmetyczne, a ubezpieczenie rzadko je pokrywa. Płacisz za zabieg z własnej kieszeni. Twoja pierwsza wizyta konsultacyjna może być jednak pokryta przez ubezpieczenie.

Koszt procedury będzie się różnił w zależności od takich czynników jak lokalizacja, doświadczenie dostawcy oraz rodzaj skórki, którą chcesz otrzymać. Lekkie peelingi mogą kosztować nawet 150 dolarów, a głębokie peelingi mogą kosztować 3000 dolarów lub więcej (szczególnie jeśli wymagają znieczulenia lub pobytu w szpitalu). Według American Society of Plastic Surgeons, obecny średni koszt peelingu chemicznego wynosi 673 USD.

Zobacz także: Krótkie paznokcie - 24 pomysły na krótki manicure, który zrobisz sama >>

Jak się robi skórkę chemiczną?

Obierki chemiczne są zazwyczaj wykonywane w gabinecie lekarskim; głębokie obierki mogą być wykonywane w ambulatoryjnej placówce chirurgicznej. Przed zabiegiem prawdopodobnie trzeba będzie związać włosy. Twarz zostanie oczyszczona i można zastosować ochronę oczu, np. gogle lub gazę.

Lekarz może zdrętwieć okolicę za pomocą środka znieczulającego miejscowo, szczególnie w przypadku otrzymania głębokiej skórki. W przypadku głębokich peelingów lekarz może również zastosować znieczulenie miejscowe, które spowoduje zdrętwienie dużych obszarów. Jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku leczenia twarzy i szyi. W przypadku głębokich peelingów pacjent otrzyma również kroplówkę, a jego tętno będzie ściśle monitorowane.

Lekka skóra

Podczas lekkiego obierania użyje się kuli bawełnianej, gazy lub pędzla do nanoszenia roztworu chemicznego, takiego jak kwas salicylowy, na obrabiany obszar. Skóra zaczyna się wybielać i może mieć lekkie uczucie ukłucia. Po zakończeniu zabiegu, roztwór chemiczny zostanie usunięty lub dodany zostanie roztwór neutralizujący.

Średnia skórka

Podczas peelingu chemicznego o średniej intensywności, lekarz użyje gazy, specjalnej gąbki lub aplikatora z końcówkami bawełnianymi, aby nałożyć roztwór chemiczny na twarz. Może on zawierać kwas glikolowy lub kwas trójchlorooctowy. Do kwasu trójchlorooctowego może być dodany niebieski kolor, powszechnie znany jako niebieski peeling. Skóra zacznie się wybielać, a lekarz nałoży na nią chłodny kompres. Możesz odczuwać ukłucie lub pieczenie nawet przez 20 minut. Nie jest potrzebny roztwór neutralizujący, choć może dać Ci ręczny wentylator do chłodzenia skóry. Jeśli miałaś już niebieską skórkę, skóra będzie miała niebieskie zabarwienie, które może utrzymywać się przez kilka dni po peelingu.

Głęboka skóra

Podczas głębokiego peelingu chemicznego, zostaniesz uśpiony. Do aplikacji fenolu na skórę lekarz użyje aplikatora z końcówkami bawełnianymi. W ten sposób skóra stanie się biała lub szara. Zabieg zostanie wykonany w 15-minutowych porcjach, aby ograniczyć narażenie skóry na działanie kwasu.

Jak przygotować się do skórki chemicznej?

Przed zabiegiem należy najpierw skonsultować się ze specjalistą ds. pielęgnacji skóry. Podczas tej wizyty pomogą Ci oni określić, jaka jest dla Ciebie najlepsza opcja zabiegowa. Poinformują Cię o szczegółach dotyczących konkretnego peelingu i zapytają o wszystko, co mogłoby kolidować z tym peelingiem. Może to obejmować informacje o tym, czy brałeś leki przeciwtrądzikowe, oraz o tym, czy blizna jest łatwa do usunięcia.

Przed chemicznym obieraniem, musisz:

 • nie stosować żadnego rodzaju retinolu lub leków miejscowych typu retin-A przez co najmniej 48 godzin
 • poinformować swojego specjalistę ds. pielęgnacji skóry o wszelkich przyjmowanych lekach
 • nie były na Accutane od co najmniej sześciu miesięcy

Lekarz może również zalecić:

 • w przypadku wystąpienia w przeszłości pęcherzyków gorączkowych lub zimnych odleżyn należy zażyć lek przeciwwirusowy, aby zapobiec wyłamaniu wokół ust.
 • używać specjalnych balsamów poprawiających kurację, np. balsamu z kwasem glikolowym
 • stosować krem retynoidalny, aby zapobiec ciemnieniu skóry
 • zaprzestać woskowania, depilacji lub stosowania produktów do depilacji na tydzień przed peelingiem. Należy również unikać rozjaśniania włosów.
 • zaprzestać stosowania peelingów do twarzy i produktów do usuwania owłosienia na tydzień przed peelingiem.

Zaaranżuj przejażdżkę do domu, szczególnie w przypadku peelingów chemicznych o średniej lub dużej głębokości, które będą wymagały uspokojenia.
Jeśli lekarz przepisze Ci środek przeciwbólowy lub uspokajający, przyjmij go zgodnie z jego wskazówkami; prawdopodobnie będziesz musiała go przyjąć przed przyjściem do gabinetu.

Jakie są zagrożenia i możliwe skutki uboczne skórki chemicznej?

Częste efekty uboczne są tymczasowe i obejmują zaczerwienienie, suchość, kłucie lub pieczenie oraz niewielki obrzęk. W przypadku głębokich peelingów można trwale stracić zdolność do opalania się.

Jednak skórki chemiczne mogą mieć poważniejsze zagrożenia i niebezpieczne skutki uboczne, które mogą być trwałe. Należą do nich:

 • Przyciemnienie lub rozjaśnienie koloru skóry. Mogą one być bardziej powszechne u osób z ciemniejszą skórą.
 • Blizny. To może być trwałe.
 • Infekcje. Osoby z opryszczką prostą mogą po zabiegu doświadczyć flary. Bardzo rzadko, skórki chemiczne mogą powodować infekcje grzybicze lub bakteryjne.
 • Uszkodzenia serca, wątroby lub nerek. Fenol stosowany w głębokich skórkach może w rzeczywistości uszkodzić mięsień sercowy, nerki i wątrobę oraz spowodować nieregularne bicie serca.

Lekkie skórki chemiczne

Czas powrotu do zdrowia wynosi około czterech do siedmiu dni. Skóra może być chwilowo jaśniejsza lub ciemniejsza.

Średnio-chemiczne skórki

Twoja skóra wyzdrowieje około pięciu do siedmiu dni po średnio chemicznym peelingu, chociaż możesz mieć zaczerwienienie, które utrzymuje się przez miesiące. Skóra początkowo opuchnie, a następnie utworzy skórki i brązowe plamy, zanim ujawni się nowa.

Głębokie skórki chemiczne

Głębokie peelingi chemiczne powodują silne obrzęki i zaczerwienienia, z uczuciem pieczenia lub bicia. Często zdarza się, że powieki się zamykają. Rozwój nowej skóry trwa około dwóch tygodni, choć białe plamy lub torbiele mogą trwać kilka tygodni. Często zdarza się, że zaczerwienienie utrzymuje się przez kilka miesięcy.

Podczas rekonwalescencji należy postępować wiernie zgodnie z zaleceniami lekarza pooperacyjnego. Dadzą Ci one konkretne wskazówki, jak często myć twarz i nawilżać ją oraz jakich produktów użyć w tym celu. Staraj się trzymać z dala od słońca, dopóki skóra się nie zagoi, i unikaj używania makijażu lub innych kosmetyków, dopóki lekarz nie da Ci spokoju. Możesz używać jednorazowo okładów z lodem przez 20 minut, lub chłodnego wentylatora, aby złagodzić dyskomfort w domu.

Top