Szybkie fakty
Peelingi chemiczne stosowane są do usuwania uszkodzonych komórek skóry, odsłaniając zdrowszą skórę pod spodem.
istnieją różne rodzaje skórek: lekkie, średnie i głębokie
Bezpieczeństwo:
Wygoda:
Koszt:
Peelingi chemiczne to zabiegi kosmetyczne, które mogą być stosowane na twarz, ręce i szyję. Stosuje się je w celu poprawy wyglądu lub samopoczucia skóry. Podczas tego zabiegu na leczone miejsce nakładane są roztwory chemiczne, które powodują złuszczanie się skóry, a następnie jej złuszczanie. Kiedy to nastąpi, nowa skóra pod spodem jest często gładsza, wygląda na mniej pomarszczoną i może mieć mniej uszkodzeń.
Istnieje wiele powodów, dla których ludzie mogą otrzymać skórki chemiczne. Mogą próbować leczyć różne rzeczy, w tym:
Istnieją trzy różne rodzaje peelingów chemicznych, które można dostać. Należą do nich:
Peelingi chemiczne prawie zawsze uznawane są za zabiegi kosmetyczne, a ubezpieczenie rzadko je pokrywa. Płacisz za zabieg z własnej kieszeni. Twoja pierwsza wizyta konsultacyjna może być jednak pokryta przez ubezpieczenie.
Koszt procedury będzie się różnił w zależności od takich czynników jak lokalizacja, doświadczenie dostawcy oraz rodzaj skórki, którą chcesz otrzymać. Lekkie peelingi mogą kosztować nawet 150 dolarów, a głębokie peelingi mogą kosztować 3000 dolarów lub więcej (szczególnie jeśli wymagają znieczulenia lub pobytu w szpitalu). Według American Society of Plastic Surgeons, obecny średni koszt peelingu chemicznego wynosi 673 USD.
Zobacz także: Krótkie paznokcie - 24 pomysły na krótki manicure, który zrobisz sama >>
Obierki chemiczne są zazwyczaj wykonywane w gabinecie lekarskim; głębokie obierki mogą być wykonywane w ambulatoryjnej placówce chirurgicznej. Przed zabiegiem prawdopodobnie trzeba będzie związać włosy. Twarz zostanie oczyszczona i można zastosować ochronę oczu, np. gogle lub gazę.
Lekarz może zdrętwieć okolicę za pomocą środka znieczulającego miejscowo, szczególnie w przypadku otrzymania głębokiej skórki. W przypadku głębokich peelingów lekarz może również zastosować znieczulenie miejscowe, które spowoduje zdrętwienie dużych obszarów. Jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku leczenia twarzy i szyi. W przypadku głębokich peelingów pacjent otrzyma również kroplówkę, a jego tętno będzie ściśle monitorowane.
Lekka skóra
Podczas lekkiego obierania użyje się kuli bawełnianej, gazy lub pędzla do nanoszenia roztworu chemicznego, takiego jak kwas salicylowy, na obrabiany obszar. Skóra zaczyna się wybielać i może mieć lekkie uczucie ukłucia. Po zakończeniu zabiegu, roztwór chemiczny zostanie usunięty lub dodany zostanie roztwór neutralizujący.
Średnia skórka
Podczas peelingu chemicznego o średniej intensywności, lekarz użyje gazy, specjalnej gąbki lub aplikatora z końcówkami bawełnianymi, aby nałożyć roztwór chemiczny na twarz. Może on zawierać kwas glikolowy lub kwas trójchlorooctowy. Do kwasu trójchlorooctowego może być dodany niebieski kolor, powszechnie znany jako niebieski peeling. Skóra zacznie się wybielać, a lekarz nałoży na nią chłodny kompres. Możesz odczuwać ukłucie lub pieczenie nawet przez 20 minut. Nie jest potrzebny roztwór neutralizujący, choć może dać Ci ręczny wentylator do chłodzenia skóry. Jeśli miałaś już niebieską skórkę, skóra będzie miała niebieskie zabarwienie, które może utrzymywać się przez kilka dni po peelingu.
Głęboka skóra
Podczas głębokiego peelingu chemicznego, zostaniesz uśpiony. Do aplikacji fenolu na skórę lekarz użyje aplikatora z końcówkami bawełnianymi. W ten sposób skóra stanie się biała lub szara. Zabieg zostanie wykonany w 15-minutowych porcjach, aby ograniczyć narażenie skóry na działanie kwasu.
Przed zabiegiem należy najpierw skonsultować się ze specjalistą ds. pielęgnacji skóry. Podczas tej wizyty pomogą Ci oni określić, jaka jest dla Ciebie najlepsza opcja zabiegowa. Poinformują Cię o szczegółach dotyczących konkretnego peelingu i zapytają o wszystko, co mogłoby kolidować z tym peelingiem. Może to obejmować informacje o tym, czy brałeś leki przeciwtrądzikowe, oraz o tym, czy blizna jest łatwa do usunięcia.
Przed chemicznym obieraniem, musisz:
Lekarz może również zalecić:
Zaaranżuj przejażdżkę do domu, szczególnie w przypadku peelingów chemicznych o średniej lub dużej głębokości, które będą wymagały uspokojenia.
Jeśli lekarz przepisze Ci środek przeciwbólowy lub uspokajający, przyjmij go zgodnie z jego wskazówkami; prawdopodobnie będziesz musiała go przyjąć przed przyjściem do gabinetu.
Częste efekty uboczne są tymczasowe i obejmują zaczerwienienie, suchość, kłucie lub pieczenie oraz niewielki obrzęk. W przypadku głębokich peelingów można trwale stracić zdolność do opalania się.
Jednak skórki chemiczne mogą mieć poważniejsze zagrożenia i niebezpieczne skutki uboczne, które mogą być trwałe. Należą do nich:
Lekkie skórki chemiczne
Czas powrotu do zdrowia wynosi około czterech do siedmiu dni. Skóra może być chwilowo jaśniejsza lub ciemniejsza.
Średnio-chemiczne skórki
Twoja skóra wyzdrowieje około pięciu do siedmiu dni po średnio chemicznym peelingu, chociaż możesz mieć zaczerwienienie, które utrzymuje się przez miesiące. Skóra początkowo opuchnie, a następnie utworzy skórki i brązowe plamy, zanim ujawni się nowa.
Głębokie skórki chemiczne
Głębokie peelingi chemiczne powodują silne obrzęki i zaczerwienienia, z uczuciem pieczenia lub bicia. Często zdarza się, że powieki się zamykają. Rozwój nowej skóry trwa około dwóch tygodni, choć białe plamy lub torbiele mogą trwać kilka tygodni. Często zdarza się, że zaczerwienienie utrzymuje się przez kilka miesięcy.
Podczas rekonwalescencji należy postępować wiernie zgodnie z zaleceniami lekarza pooperacyjnego. Dadzą Ci one konkretne wskazówki, jak często myć twarz i nawilżać ją oraz jakich produktów użyć w tym celu. Staraj się trzymać z dala od słońca, dopóki skóra się nie zagoi, i unikaj używania makijażu lub innych kosmetyków, dopóki lekarz nie da Ci spokoju. Możesz używać jednorazowo okładów z lodem przez 20 minut, lub chłodnego wentylatora, aby złagodzić dyskomfort w domu.