• 22 maja 2022

Wybór odpowiedniego terapeuty od uzależnień może być kluczowym warunkiem do pozytywnego zakończenia procesu leczenia. Na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty?

Wymogi formalne

Przede wszystkim musisz ustalić, czy na pewno masz do czynienia ze specjalistą. Przychodnia musi mieć fizyczny adres, mieć system zapisów i terapeutów z potwierdzonymi umiejętnościami. Pamiętaj, że leczenie w domu to ostateczność. Poważni terapeuci pracują tylko w ośrodkach medycznych. Pamiętaj, że obecność pięknej strony internetowej nie oznacza, że klinka istnieje fizycznie. Po drugie, szeroki zakres usług na stronie wcale nie jest gwarancją, że wszystkie te usługi są rzeczywiście świadczone. Po trzecie, atrakcyjne zdjęcia nie zawsze są odbiciem rzeczywistości. Dlatego korzystaj z Internetu, ale nie polegaj na nim całkowicie. Na etapie, gdy będziesz zbierać informacje, sieć znacznie zaoszczędzi twój czas. Jednak kiedy już wybrałeś kilka odpowiednich adresów, nie bądź leniwy i odwiedź każdego specjalistę, aby zobaczyć go na własne oczy i porozmawiać z personelem.

Jaki powinien być terapeuta?

Zawód terapeuty jest dość złożony, gdyż zajmuje się leczeniem zjawisk i procesami w nich zachodzącymi, które nie zostały jeszcze w pełni zbadane. Jeśli porównamy go z chirurgiem, którego umiejętności opierają się na budowie i funkcji narządów ciała, to praca terapeuty nie jest tak oczywista. Błąd chirurga jest wykrywany w bardzo krótkim czasie. Terapeuta z oczywistych powodów może przez długi czas nie widzieć konsekwencji swoich błędów. Terapeuta powinien przede wszystkim rozumieć, że problemy związane z uzależnieniem nie ograniczają się do zaburzeń równowagi chemicznej w ludzkim ciele. Przede wszystkim jest to problem psychiczny. Leczenie uzależnień często wymaga współpracy z wieloma profesjonalistami. Optymalnym miejscem do rozpoczęcia terapii jest spotkanie z psychologiem uzależnień w celu przeprowadzenia oceny twojego stanu. Istnieje jednak kilka innych typów terapeutów z doświadczeniem. Ważne jest, aby znać różnice między tego typu specjalizacjami.

Zobacz ranking najlepszych specjalistów na: https://najlepszeterapie.pl/kategoria/terapeuci/

Definicja

Terapeuci od uzależnień to specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym, którzy mogą pomóc ci zbadać rolę, jaką uzależnienie odgrywa w twoim życiu. Psycholog uzależnień może pomóc ci stać się bardziej świadomym twoich myśli, uczuć i zachowań oraz nauczyć cię różnych sposobów radzenia sobie z problemami poprzez podejścia terapeutyczne, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, rozmowy motywacyjne, zapobieganie nawrotom w oparciu o uważność, terapia wspomagająca w 12 krokach oraz wzmacnianie pewności siebie.

Dodatkowo dobry terapeuta od uzależnień pomoże ci omówić problem i pomóc ci dotrzeć do jego sedna, abyś mógł wprowadzić niezbędne zmiany, które poprawią twoje życie na dłuższą metę. Taka osoba musi wzbudzać twoje zaufanie. W innym przypadku prawie na pewno terapia się nie powiedzie. Dlatego, jeśli widzisz, że terapeuta ci nie odpowiada, czujesz się przy nim niepewnie czy niekomfortowo, to nie trać czasu i szukaj kontaktu z kimś innym. Po drugie, niezależnie od tego, czy chcesz spotkać się z psychologiem uzależnień, psychiatrą, doradcą czy psychoterapeutą, powinieneś ustalić, jakie doświadczenie dana osoba ma w dziedzinie uzależnień.

Po trzecie, sprawdź recenzje online. Po czwarte przejrzyj witrynę internetową specjalisty i inne witryny, na których może znajdować się lista ich praktyk, aby sprawdzić jaki model terapii oferują.

Top