• 2 lipca 2022

Trudno o osoby, o których moglibyśmy powiedzieć, że ich zęby są idealnie białe. Przebarwienia to zresztą często konsekwencja naszych mniej i bardziej niewinnych nawyków takich, jak picie kawy oraz palenie papierosów. Wybielanie zębów jest jednak usługą nie tylko coraz popularniejszą, ale i coraz bardziej dostępną. Co więcej, zęby można dziś wybielać na wiele sposobów, zarówno korzystając z past oraz żelów, jak i odwiedzając gabinet, w którym używany jest w tym celu laser.

Konsekwencje żółtego koloru zębów

Przebarwienia nie zawsze muszą być konsekwencją naszego niewłaściwego postępowania lub nieuwagi. Mamy z nimi do czynienia między innymi wtedy, gdy zażywamy antybiotyki. Niestety, bardzo często ich nadrzędną przyczyną jest brak staranności w higienie jamy ustnej. Jeśli nie przywiązujemy odpowiednio dużej wagi do tego, aby myć je po jedzeniu, odkłada się na nich płytka nazębna. Powinna być ona regularnie usuwana, jeśli więc tak się nie dzieje, zaczyna twardnieć i powstaje kamień. To właśnie wtedy dochodzi do zmiany koloru naszych zębów z białego na żółty, przy dziąsłach zaś powstają ciemne obwódki. Na tym etapie jest on już niemożliwy do usunięcia domowymi metodami. Właśnie dlatego jeszcze przed przystąpieniem do wybielania zębów zalecane jest odwiedzenie gabinetu dentystycznego po to, aby usunąć kamień. Już po kilku dniach od tego zabiegu można rozpocząć odzyskiwanie bieli.

Jak wybielać zęby domowymi metodami

Większość preparatów przeznaczonych do wybielania zębów to rozwiązania skuteczne i bezpieczne, choć powinniśmy pamiętać o tym, że jest tak jedynie wtedy, gdy ściśle stosujemy się do zaleceń, z jakimi mamy do czynienia na ulotkach dołączonych do nich. Nie można jednak spodziewać się, że wybielanie w domowym zaciszu przyniesie spektakularne rezultaty. Przeważnie efekty są nieznaczne, a do tego nie mamy większych szans na pozbycie się pojawiających się na zębach plam oraz przebarwień. Osiągnięcie tego efektu jest możliwe przede wszystkim wtedy, gdy zdecydujemy się na profesjonalny zabieg stosowany w gabinecie. Domowe wybielanie może nam zająć kilka tygodni, a jego efekt zwykle nie utrzymuje się dłużej niż przez pół roku.

Wybielanie zębów w gabinecie

Jeśli leczyliśmy zęby kanałowo musimy liczyć się z tym, że z czasem będą one ciemnieć. Okazuje się jednak, że nawet martwe zęby można skutecznie wybielać. Pierwszym krokiem, jaki musi wykonać lekarz, jest otworzenie takiego zęba i sprawdzenie, czy jego leczenie było staranne. Konieczne jest też ustalenie, czy doszło do odpowiedniego uszczelnienia korzeni. Jeśli nie chcemy odczuwać dolegliwości bólowych, możemy zdecydować się na wprowadzenie do zęba specjalnego preparatu uszczelniającego. Potem można już nałożyć środek wybielający przykrywając całość opatrunkiem. Już po tygodniu odbywa się pierwsza kontrola, choć o pełnym sukcesie możemy mówić dopiero po trzech kolejnych. Jeśli wszystko jest w porządku – ząb jest plombowany. Jeśli szukasz planujesz wybielanie zębów w Krakowie, sprawdź koniecznie gabinet CDC Stomatologia, który oferuje najwyższą jakość przy rozsądnych cenach. Zobacz więcej na https://cdcstomatologia.pl >> 

Innym ciekawym rozwiązaniem okazują się być specjalne nakładki z żelem. Ich skuteczność bazuje przede wszystkim na wycisku szczeki, jaki lekarz wykonuje podczas pierwszej wizyty składanej przez pacjenta.

Top