• 3 grudnia 2024

Dieta cukrzyka powinna opierać się na kilku założeniach. Przede wszystkim musi skupiać się na tym, by osoba ją stosująca mogła dzięki niej utrzymać stałą masę ciała. Równie istotne jest także zadbanie o odpowiednie stężenie glukozy we krwi, przy jednoczesnym zachowaniu balansu lipidów i lipoprotein. Należy przy tym liczyć się z faktem, iż cukrzyk nie może jeść wszystkiego. Z jego diety należy wyłączyć część produktów, które mogłyby doprowadzić do pogorszenia się stanu jego zdrowia. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu, w jaki sposób komponowane są diety dla cukrzyków, co powinno, a co nie może wchodzić w ich skład.

Cukrzyca - czym jest i jak z nią walczyć?

Cukrzyca to jedna z najczęściej występujących na świecie chorób. Zdaniem WHO cierpi na nią ponad 42 miliony ludzi, z czego 3 miliony w samej Polsce. Wyróżnia się dwa jej podstawowe typy, Cukrzyca typu 1 występuje dość rzadko i dotyka przede wszystkim osób młodych. Wywołana jest niedostatecznym wydzielaniem insuliny przez trzustkę. Cukrzyca typu 2 stanowi ponad 90% wszystkich przypadków tej choroby. Polega ona na upośledzeniu wrażliwości organizmu na insulinę, co skutkuje nadmiarowym jej wydzielaniem, prowadzącym do zaburzeń i ostatecznie, całkowitego zaprzestania produkcji tego hormonu. Główną jej przyczyną jest otyłość.

Osoby chore na cukrzycę typu 1 leczy się poprzez podawanie im insuliny w dawkach adekwatnych do ilości białek, węglowodanów i tłuszczów znajdujących się w spożywanych przez nie posiłkach. W przypadku cukrzycy drugiego typu dieta skupia się głównie na zredukowaniu i utrzymaniu odpowiedniej masy ciała.  

Leczenie skupia się także na wprowadzeniu do życia chorego aktywności fizycznej (wystarczy 150 minut tygodniowo, najlepiej w pięciu sesjach po 30 minut), by znacząco zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się cukrzycy. Istotne jest także zmniejszenie kaloryczności posiłków.

Dieta dla cukrzyków - podstawowe założenia

Zgodnie z wytycznymi, które serwuje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, dieta dla cukrzyków powinna spełniać cztery podstawowe cele:

  1. utrzymanie odpowiedniej masy ciała
  2. utrzymanie bezpiecznego stężenia glukozy we krwi
  3. zapewnienie optymalnego stężenia lipidów i lipoprotein
  4. zadbanie o utrzymanie odpowiedniego ciśnienia tętniczego krwi

By spełnić wszystkie cztery podpunkty, dieta cukrzyka musi być skomponowana i przestrzegana z najmniejszymi szczegółami. Osoby chore lub zagrożone pojawieniem się cukrzycy muszą nie tylko przestrzegać tego, by ich posiłki składały się z odpowiednich składników, ale i spożywać je z odpowiednią częstotliwością. Koniecznie należy zadbać o dobry bilans węglowodanów, białek i tłuszczów. 

Podstawowa zasada mówi o tym, że w ciągu dnia należy spożywać pięć niewielkich posiłków, w których skład wchodzić będzie niewiele łatwo przyswajalnych węglowodanów. Oczywiście są to tylko najprostsze wytyczne, a rzeczywista dieta może u każdego wyglądać zupełnie inaczej. Wiele zależy od tego, na jaki rodzaj cukrzycy cierpimy, a także aktualnego stanu zdrowia.

Dieta w przypadku cukrzycy typu 1

Osoby chore na cukrzycę typu 1 leczy się, dawkując odpowiednio insulinę. Choć brzmi to jak trudne zadanie, w rzeczywistości nie jest wcale tak źle. Dla ułatwienia obliczeń stosuje się wymienniki insulinowe, które odpowiadają danej ilości pokarmu. Wyróżnia się cztery typy wymienników - węglowodanowe (WW), białkowe (WBZ), tłuszczowe (WT) i białkowo-tłuszczowe (WBT). Parametry te można wyliczać samodzielnie lub wspomagając się gotowymi tabelami. Dieta powinna być ustalana przez lekarza i zawierać jak najmniej łatwo przyswajalnych węglowodanów.

Dieta w przypadku cukrzycy typu 2

Dieta w cukrzycy typu 2 ma za zadanie doprowadzić do redukcji masy ciała i późniejszego utrzymania stałej wagi. Węglowodany powinny stanowić około 45% całkowitej ilości dostarczanych kalorii, a ich głównym źródłem powinny być produkty o niskim indeksie glikemicznym i sporej zawartości błonnika. Świetnie sprawdzają się tu m.in. produkty zbożowe. Należy natomiast unikać wszelkiego rodzaju cukrów prostych, które prowadzą do dużych i szybkich skoków poziomu cukrów we krwi.

Z pomocą dla cukrzyków przychodzi Cateromarket.pl, więc jeśli poszukujesz odpowiedniej diety dla diabetyka to sprawdź ofertę cateringu dietetycznego na https://cateromarket.pl/catering-dietetyczny/sopot.

Top