• 19 kwietnia 2024

Alkoholizm i jego stadia rozwijają się stopniowo jak każda choroba. Etapy uzależnienia od alkoholu charakteryzują się stopniowym wzrostem potrzeby picia, niemożnością panowania nad sobą i odpowiedniego postrzegania sytuacji. Etapy alkoholizmu u mężczyzn i kobiet są takie same, ale mają pewne cechy szczególne. Rodzaj leczenia uzależniony jest od cech organizmu człowieka, jego stanu psychicznego oraz stopnia zaawansowania choroby.

Pierwszy etap alkoholizmu

Pierwszy etap alkoholizmu rozpoczyna się od stopniowego zwiększania dawki alkoholu i częstszego picia. Dana osoba dużo pije, wymyśla różne preteksty do picia alkoholu. Na pierwszym etapie alkoholizmu rozwijają się charakterystyczne objawy: osoba szybko traci nad sobą kontrolę, zachowuje się niewłaściwie. Następnego dnia może mieć zaniki pamięci.

Oznaki pierwszego etapu alkoholizmu mogą obejmować także nieodpartą chęć picia nie tylko w weekendy, agresję i drażliwość w stanie nietrzeźwości. Osoba jest sprzeczna w działaniach i obietnicach. Nie może stłumić chęci picia, a jednocześnie potępia swoje uzależnienie od alkoholu. Na pierwszym etapie alkoholizmu najłatwiej jest przekonać uzależnionego do zaprzestania picia i powrotu do normalnego życia, jeśli on sam rozumie, że ma problem. Niestety na pierwszym etapie rozwoju alkoholizmu osoba nie postrzega swoich zachcianek jako choroby. Alkoholizm objawia się niewinnie, jednak nie wolno lekceważyć jego objawów. Dowiedz się więcej na stronie: https://osrodkiterapeutyczne.pl/uzaleznienie/iwht/alkoholizm-choroba-zdradliwa.html 

Drugi etap alkoholizmu

Alkoholizm drugiego etapu obserwuje się u prawie 90% pacjentów zarejestrowanych w ośrodkach odwykowych. Osoba staje się bardziej odporna na alkohol, więc pije coraz częściej. Pacjent wypija dziennie około 500 ml wódki lub innych mocnych napojów alkoholowych. Wśród głównych objawów drugiego etapu alkoholizmu wyróżnia się przede wszystkim objawy odstawienne. To na przykład chęć upicia się rano. Za każdym razem dawkę trzeba zwiększyć, co prowadzi do długotrwałego upijania się przez kilka dni z rzędu.

Na tym etapie alkoholizmu objawy stają się wyraźniejsze i łatwiejsze do zauważenia. Nastrój danej osoby często się zmienia i jest uzależniony od spożywania alkoholu. Bez picia osoba staje się zła, agresywna i może cierpieć na depresję. Alkoholik myśli tylko o piciu, nie ma innych radości i hobby. Po wypiciu pewnej dawki alkoholu szybko się upija. Drugi etap alkoholizmu charakteryzuje się nie tylko psychologiczną, ale także fizyczną potrzebą picia. Organizm potrzebuje nowych dawek alkoholu, bez niego przestaje normalnie funkcjonować.

Trzeci etap alkoholizmu

Przewlekły alkoholizm trzeciego etapu jest ostatnim i objawia się najpoważniejszymi objawami i konsekwencjami. Na trzecim etapie alkoholizmu pacjent ma zmiany w psychice i we wszystkich układach ciała. Wzrasta odporność na alkohol, człowiek pije już systematycznie codziennie i kilka razy dziennie. W przypadku silnego zatrucia wystarczy niewielka dawka alkoholu. W trzecim etapie alkoholizmu objawy są wyraźne i zauważalne dla innych. Psychika jest poważnie zaburzona. Zniszczenia w układzie nerwowym i praca wewnętrznych układów organizmu prowadzą do częściowej utraty ruchu i mowy, paraliżu, a często nawet śmierci. Na trzecim etapie alkoholizmu pacjenci tracą dużo na wadze, stają się chwiejni. U alkoholika nogi stają się cienkie, a żołądek się powiększa. Powodem jest to, że mięśnie stają się wiotkie, osoba praktycznie nic nie je, ponieważ natychmiast wymiotuje z powodu jedzenia. Brzuch powiększa się, gdy wątroba podwaja się pod wpływem alkoholu.

Niektórzy eksperci identyfikują ostatni, czwarty etap alkoholizmu. Ostatni etap alkoholizmu charakteryzuje się takimi objawami jak poważne zaburzenia psychiczne i uszkodzenie wszystkich narządów wewnętrznych. Osoba nie jest w stanie myśleć, normalnie mówić, jest całkowicie obojętna na to, co się dzieje. Pije często i w małych porcjach, jest stale w stanie alkoholowym. Z reguły na tym etapie dana osoba traci rodzinę, dom, mieszka na ulicy z innymi alkoholikami. Alkoholizm czwartego etapu nie podlega leczeniu, ponieważ wszystkie narządy i układy są prawie całkowicie zniszczone przez alkohol. 

Top