PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego to szereg objawów, które bardzo często (szczególnie przez młode i niedoświadczone kobiety) mogą być mylone z symptomami wczesnej ciąży. Choć przyczyna obu stanów jest zupełnie inna, to ich odróżnienie od siebie wbrew pozorom jest dość trudne.
Charakterystycznym symptomem zarówno dla ciąży jak i PMS są zmiany nastroju, objawiające się drażliwością, smutkiem, uczuciem niepokoju i płaczliwością. W przypadku miesiączki objawy te mijają wraz z jej rozpoczęciem, natomiast w przypadku ciąży pozostają one z kobietą jeszcze przez dłuższy czas. Warto jednak mieć na względzie także to, że długotrwałe uczucie smutku nie połączone z jakimikolwiek innymi objawami wskazującymi na ciąże bądź PMS może świadczyć o stanach depresyjnych - w takim przypadku niezbędna jest natychmiastowa konsultacja lekarska. Co ważne, na całym świecie nawet 10% ciężarnych kobiet zmaga się z depresją, której pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć.
Zmiany hormonalne to kolejny symptom towarzyszący zarówno ciąży jak i PMS. Najczęściej objawia się to uporczywymi zaparciami, powodującymi nie małe uczucie dyskomfortu. Podobnie jak w przypadku zmian nastroju, tak i tutaj objawy kończą się wraz z początkiem miesiączki natomiast przy ciąży mogą utrzymywać się nawet przez cały okres jej trwania.
Kolejnym z charakterystycznych objawów ciąży i PMS jest ból i tkliwość piersi, których intensywność uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji kobiety. W przypadku ciąży dolegliwość ta może pojawić się już nawet tydzień czy dwa po zapłodnieniu i utrzymywać aż do dnia porodu. W przypadku ciąży (co nie występuje przy PMS), w niektórych przypadkach obszar wokół sutka staje się piekący, a na dekolcie pojawiają się niebieskie żyły.
Wiele kobiet, zarówno w ciąży jak i w stanie związanym z napięciem przedmiesiączkowym odczuwa wzmożoną potrzebę jedzenia słodkich lub tłustych potraw, bogatych w węglowodany. Za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest nadmierna praca hormonów - estrogenu oraz progesteronu. Dlatego też po tym objawie, chcąc rozstrzygnąć, czy to ciąża czy tylko PSM nie ma innej możliwości jak zaczekać do planowanego terminu miesiączki. Ta sama zasada odnosi się do kolejnego charakterystycznego dla obu stanów objawu, czyli bólu pleców oraz głowy.
W wielu przypadkach we wczesnej ciąży może pojawić się plamienie lub krwawienie (związane z implantacją zarodka), występujące około 10-14 dni po zapłodnieniu. Oczywiście nie jest to reguła i nie każda kobieta zachodząca w ciąże musi doświadczyć tego zjawiska. Krwawienie miesiączkowe natomiast jest nie tylko bardziej obfite niż do implantacyjne, ale także w większości przypadków trwa nieco dłużej.
Skurcze pojawiają się zarówno w ciąży, jak i przy PMS. Warto przy tym pamiętać o tym, że wczesnociążowe skurcze do złudzenia przypominają te menstruacyjne, choć miejsce ich występowania jest nieco inne. W przypadku ciąży, skurcze mogą minąć po kilku pierwszych tygodniach, bądź występować przez kilka miesięcy obwieszczając rozciąganie się mięśni macicy.
PMS a ciąża - czytaj więcej na forumginekologiczne.pl