• 2 lipca 2022

Wyczerpany, niewzruszony, czy niedobry? Przeczytaj te wskazówki dotyczące samoopieki, żeby się tobą zaopiekować.

Dlaczego samoopieka ma znaczenie

To takie ważne, abyś codziennie dobrze dbał o swoje ciało, umysł i duszę, a nie tylko wtedy, gdy jesteś chory. Nauka właściwego odżywiania się, zmniejszanie stresu, regularne ćwiczenia fizyczne i branie czasu wolnego, gdy jest to potrzebne, są kamieniami milowymi samoobsługi i mogą pomóc Ci w walce ze stresem, zachowaniu zdrowia i odporności.

Dlaczego często zawodzimy w Self-Care?

Ćwiczenie samoopieki nie zawsze jest łatwe. Większość z nas jest szalenie zajęta, ma stresującą pracę lub jest zbyt pochłonięta technologią, aby poświęcić czas dla siebie. Mój czas jest zazwyczaj ostatni w porządku dziennym. Co gorsza, czasami możemy czuć się winni, że poświęcamy czas na dbanie o siebie. Więc rozpoczęcie samodzielnej opieki może być trudne. W mojej nowej książce, Outsmart Your Smartphone: Świadome Tech Habits for Finding Happiness, Balance, and Connection IRL, uczę ludzi, jak znaleźć czas i zrobić miejsce na samoopiekę. Ale oto kilka dodatkowych wskazówek, których nie znajdziesz w tej książce, aby rozpocząć samodzielną opiekę.

Jak zajmujesz się samoopieką?

Na szczęście, jest wiele rzeczy, które można zrobić, aby zaangażować się w samoopiekę. Na początek weź ten quiz, aby dowiedzieć się, które strategie samoopieki mogą być dla Ciebie szczególnie pomocne. Możesz również przeczytać o strategiach samoopieki, przyłączyć się do programów samoopieki lub pracować z trenerem lub terapeutą, który może pomóc Ci w osiągnięciu postępów. Bez względu na to, jakie podejście wybierzesz, celem jest ustalenie, które strategie samoopieki są dla ciebie najlepsze, nauczenie się, jak je stosować i wdrażać je w swojej rutynie, abyś mógł poprawić swoje samopoczucie nie tylko dzisiaj, ale i na zawsze.

Oto 12 sposobów na rozpoczęcie samodzielnej opieki.

1. Zrób spanie częścią swojej rutyny. 

Sen może mieć ogromny wpływ na to, jak się czujesz zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie. Niewystarczająca ilość snu może spowodować nawet poważne problemy zdrowotne. Ale stres i inne czynniki rozpraszające mogą siać spustoszenie w naszym śnie. 

Co robisz, aby sen stał się częścią rutyny samoopiekuńczej? Zacznij od zastanowienia się nad swoją nocną rutyną. Czy jesz lub pijesz bezpośrednio przed snem? Jeśli tak, to szczególnie ważne jest, aby trzymać się z dala od kofeiny i cukru, które zazwyczaj nie pozwalają ci zasnąć. 

Zmniejszenie stresu jest również kluczowe. Jeśli masz do czynienia ze stresem związanym z pracą, zastanów się nad najlepszymi sposobami na uspokojenie się po ciężkim dniu lub większy relaks podczas pracy. Możesz porozmawiać z pracodawcą o zmniejszeniu obciążenia pracą lub rozwiązać spór ze współpracownikiem.

Następnie upewnij się, że twoja sypialnia jest najlepszym możliwym miejscem na dobry sen REM. Powinna ona być wolna od zakłóceń (np. telewizor, laptop, telefon komórkowy itp.). I upewnij się, że masz zasłony zaciemniające pokój, aby słońce nie budziło cię zbyt wcześnie rano.

2. Dbaj o siebie, dbając o swoje jelita. 

Twoje zdrowie jelit może mieć znaczący wpływ na Twoje zdrowie, samopoczucie i poczucie witalności. Rodzaje spożywanych pokarmów mają zasadniczy wpływ na bakterie żyjące w twoim żołądku, co prowadzi do kaskady pozytywnych lub negatywnych skutków. Nieszczęśliwe jelito może prowadzić do nieszczęścia osoby i na odwrót. 

3. Ćwicz codziennie w ramach swojej rutyny opiekuńczej. 

Wszyscy wiemy, że ćwiczenie jest dla nas dobre, ale czy naprawdę wiemy, jak dobre jest? Codzienne ćwiczenia mogą pomóc zarówno fizycznie jak i psychicznie, poprawiając samopoczucie i zmniejszając stres i niepokój, nie wspominając już o pomocy w zrzuceniu dodatkowej wagi.

Oczywiście, może być trudno chodzić codziennie na siłownię, więc postaraj się włączyć inne ćwiczenia, takie jak spacer, tenis czy joga, które mogą łatwiej zmieścić się w twoim harmonogramie. Najważniejszą rzeczą jest stworzenie rutyny, która działa dla Ciebie.

4. Jedzcie prosto do samoobsługi. 

Jedzenie, które spożywamy, może utrzymać nas w zdrowiu lub przyczynić się do przybrania na wadze lub chorób takich jak cukrzyca, ale może również utrzymać nasz umysł w pracy i czujności. Jedzenie odpowiednich pokarmów może pomóc zapobiec utracie pamięci krótkotrwałej i stanom zapalnym, z których oba mogą mieć długotrwały wpływ na mózg i, z kolei, resztę ciała. Niektóre z najbardziej niesamowitych samoobsługowych żywności obejmują tłuste ryby, jagody, orzechy, zielone warzywa liściaste i kapustne, jak brokuły.

5. Powiedz "nie" innym, i powiedz "tak" swojemu dbaniu o siebie. 

Nauczenie się mówić "nie" jest naprawdę trudne; wielu z nas czuje się w obowiązku powiedzieć "tak", gdy ktoś prosi o nasz czas lub energię. Jednakże, jeśli jesteś już zestresowany lub przepracowany, mówienie "tak" bliskim lub współpracownikom może prowadzić do wypalenia, niepokoju i rozdrażnienia. Może to wymagać odrobiny praktyki, ale kiedy nauczysz się grzecznie mówić "nie", zaczniesz się czuć silniejszy i będziesz miał więcej czasu na samoopiekę. 

6. Weź się w podróż sam na sam. 

Wyjazd na wycieczkę samoobsługową może mieć ogromny wpływ na twoje życie. Nawet jeśli nie czujesz się szczególnie zestresowany, wyjazd na weekend co jakiś czas może pomóc Ci się rozłączyć, zrelaksować i odmłodzić. Wycieczki samoopiekuńcze nie muszą być kosztowne, wystarczy po prostu jechać do następnego miasta i zobaczyć zabytki lub wybrać się na kemping w pobliżu. Celem jest odejście od normalnego rozkładu jazdy i poświęcenie czasu na zrobienie czegoś tylko dla siebie.

7. Zrób sobie przerwę na dbanie o siebie, wychodząc na zewnątrz. 

Spędzanie czasu na zewnątrz może pomóc zmniejszyć stres, obniżyć ciśnienie krwi i być bardziej świadomym. Badania wykazały nawet, że wychodzenie na zewnątrz może pomóc w zmniejszeniu zmęczenia, dzięki czemu jest to świetny sposób na przezwyciężenie objawów depresji lub wypalenia. Wyjście na zewnątrz może również pomóc w lepszym spaniu w nocy, zwłaszcza jeśli wykonujesz jakąś aktywność fizyczną, np. wędrówki lub spacery, podczas gdy jesteś na zewnątrz.

8. Niech zwierzak pomoże ci w dbaniu o siebie.  

Zwierzęta domowe mogą ożywić nasze życie. Od okazywania bezwarunkowej miłości do zapewniania towarzystwa, zwierzęta domowe mogą być niezwykle korzystne dla naszej samoopieki. Zwłaszcza psy mogą pomóc w zmniejszeniu stresu i uczucia niepokoju, a nawet obniżyć ciśnienie krwi. W rzeczywistości wiele osób cierpiących na takie schorzenia jak PTSD skorzystało na codziennej pracy ze zwierzętami, dlatego też psy służbowe stały się tak pomocne dla tych osób.

9. Dbaj o siebie, organizując się. 

Zorganizowanie się jest często pierwszym krokiem do stania się zdrowszym, ponieważ pozwala dowiedzieć się dokładnie, co trzeba zrobić, aby lepiej zadbać o siebie. Mała zmiana, jak utrzymanie planisty lub kalendarza na lodówce, może pomóc ci pisać puszek wszystkie twój obowiązki i spotkania, podczas gdy w tym samym czasie utrzymuje twój życie trochę uorganizowany. Możesz również stworzyć obszar do przechowywania kluczy, torebek, plecaków, teczek i płaszczy, i upewnić się, że są gotowe na następny dzień.

10. Gotuj w domu, by dbać o siebie.

Wiele osób nie poświęca czasu na przygotowywanie posiłków, wolą raczej zatrzymać się na fast food lub wyskoczyć z gotowym posiłkiem w mikrofalówce. Jednak te "szybkie" posiłki zazwyczaj nie są wystarczające, jeżeli chodzi o dostarczenie organizmowi odpowiednich rodzajów kalorii i składników odżywczych. Nawet jeśli jest to tylko raz w tygodniu, zastanów się nad przygotowaniem zdrowego posiłku dla siebie lub całej rodziny. Możesz nawet przyjrzeć się usługom dostarczania posiłków lub zestawowi posiłków, który pomoże Ci zacząć.

11. Przeczytaj książkę o dbaniu o siebie.

W dzisiejszym szybko rozwijającym się świecie, mamy tendencję do zwracania się do naszych telefonów dla rozrywki lub komfortu, przewijając kanały informacyjne, które mogą przyczyniać się do naszego stresu i niepokoju, zamiast mu pomagać. Zamiast tego warto rozważyć zabranie ze sobą książki, gdy wychodzisz z domu. Jeszcze lepiej, zabierz ze sobą książki na temat samoopieki, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o siebie, kiedy o siebie dbasz. Możesz być zaskoczony różnicą, jaką może spowodować zwolnienie tempa, zamiast ciągłego patrzenia na swój telefon. Może to nie tylko poprawić twój nastrój, ale także pomóc ci być bardziej obecnym i uważnym.

12. Zaplanujcie czas na dbanie o siebie i pilnujcie tego czasu ze wszystkim, co macie. 

Może być nam wszystkim ciężko znaleźć dodatkowy czas. Ale to niezwykle ważne, aby zaplanować regularny czas samoobsługi. Same chwile mogą pomóc w zastanowieniu się nad najlepszymi sposobami na osiągnięcie postępu w życiu i utrzymanie się na miejscu. A chwile z przyjaciółmi mogą pomóc Ci poczuć się bardziej połączonym i zrelaksowanym.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na długi spacer, gorącą kąpiel, czy dobry film z przyjaciółmi, koniecznie musisz poświęcić czas na samoopiekę. Poszukaj małych sposobów na włączenie go do codziennego życia; na przykład, możesz obudzić się 15 minut wcześniej, aby usiąść z filiżanką herbaty i poćwiczyć głęboki oddech, zanim zacznie się chaos dnia, lub możesz wybrać się na spacer wokół bloku w czasie przerwy na lunch. Im więcej czasu poświęcisz na samoopiekę, tym lepiej będziesz mógł rozwijać się, cieszyć się życiem i rozwijać się.

Top