• 2 lipca 2022

Wirusy to dziwne stworzenia. Biolodzy zmagają się z tym, jak odnieść je do konwencjonalnego drzewa życia. Są one skomplikowaną materią organiczną, żywą lub nieożywioną. Jednak można je znaleźć wszędzie tam, gdzie jest życie. Przyjrzyj się niektórym faktom dotyczącym wirusów i odkryj jak bardzo są one osobliwymi czynnikami:

Co to znaczy "wirus"?

Wirus pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego "truciznę". Wirus, czynnik zakaźny o niewielkich rozmiarach i prostym składzie, który może rozmnażać się tylko w żywych komórkach zwierząt, roślin lub bakterii.

Genetyczne formowanie się wirusa

Informacja genetyczna wirusów może być DNA lub RNA; jedno- lub dwuniciowa; jedna molekuła lub w kawałkach.

Wirusy nie są ani żywe, ani nieożywione

Są one nieożywioną, skomplikowaną materią organiczną. Brak im jakiejkolwiek formy energii, metabolizmu węgla, nie mogą się replikować ani ewoluować. Wirusy rozmnażają się i rosną tylko w komórkach gospodarza.

Czym zarażają się wirusy?

Wirusy są znane z tego, że zakażają zwierzęta, rośliny, grzyby, pierwotniaki, archaiki i bakterie. Mogą one również zakażać inne wirusy.

Jak to się rozprzestrzenia?

Ze względu na swoją prostą strukturę, wirusy potrzebują komórki gospodarza do przemieszczania się, a nawet rozmnażania. To, jak wirusy rozprzestrzeniają się z człowieka na człowieka, zależy od typu. Niektóre rozprzestrzeniają się w powietrzu, na przykład poprzez kaszel lub kichanie. Niektóre wirusy wędrują przez pośrednika, jak komar lub robak, który następnie zaraża ludzi przez ugryzienie.

Dobry czy zły? Albo jedno i drugie?

Ciekawostką jest, że połowa całego ludzkiego DNA pochodziła z wirusów, które zainfekowały i osadziły się w komórkach jajowych i nasieniowych naszych przodków. W tym sensie, jesteśmy blisko spokrewnieni. Sugeruje się jednak, że inne relikty wirusowe w naszych genomach mogą odgrywać rolę w chorobach autoimmunologicznych i niektórych rakach.

Science's Little Helper

Wirusy mogą być wykorzystywane do odkrywania prehistorycznych wzorców migracji. Na przykład współczesna dystrybucja HTLV sugeruje, że japońscy żeglarze byli pierwszymi ludźmi, którzy dotarli do obu Ameryk na długo przed tym, jak Syberydzi przekroczyli Cieśninę Beringa.

Jak zapobiegać

Czynniki higieniczne, takie jak wydajne urządzenia sanitarne, skuteczne usuwanie odpadów, czysta woda i czystość osobista są skuteczne w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wielu chorób wirusowych. Aktywne uodpornianie za pomocą szczepionek było również przydatne w zapobieganiu powszechnym epidemiom wywoływanym przez wirusy o ostrej infekcji.

Leczenie antywirusowe

Antybiotyki nie są skuteczne przeciwko wirusom. Leki antywirusowe nie mogą niszczyć wirusów, lecz leczą infekcję wirusową, wyłączając cykl replikacji. Powinny być przepisywane przez lekarzy.

Top