• 22 maja 2022

Nasiona konopi siewnej są zaliczane do zaszczytnego grona superfoods. Zawierają wiele cennych i ważnych dla zdrowia składników, w tym kwasy omega w idealnych proporcjach, kluczowe aminokwasy, witaminy i minerały. Dowiedz się, w jaki sposób nasiona konopi siewnej wpływają na nasze zdrowie i z jakich powodów warto włączyć je do codziennego jadłospisu!Konopie siewne a indyjskie: różnica między sativa a indica.

Dla wielu osób automatycznym skojarzeniem z nasionami konopi jest marihuana. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieją dwie podstawowe odmiany konopi – konopie siewne oraz indyjskie. Ich łacińskie nazwy to odpowiednio Cannabis sativa oraz Cannabis indica. Podstawową różnicą między nimi jest poziom związków psychoaktywnych. Podczas gdy marihuanę hoduje się jedynie z nasion indica, które zawierają aż 20% THC, zawartość THC w konopiach siewnych wynosi mniej niż 1%.

Dzięki temu sativa to odmiana całkowicie legalna i dopuszczona do powszechnego stosowania; w tym przypadku mamy do czynienia z konopiami przemysłowymi. Można je uprawiać na terytorium UE; uzyskuje się z nich np. biodegradowalny papier (na którym spisano podobno Deklarację Niepodległości), a także oleje i inne specyfiki znajdujące zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i w kuchni. Jakie właściwości zdrowotne posiadają nasiona konopi siewnej i dlaczego warto je spożywać?

Właściwości zdrowotne konopi siewnej – co zawierają nasiona sativa?

1. Doskonałe proporcje kwasów omega

Nie dość, że nasiona konopi zawierają całe mnóstwo kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6, to jeszcze owe kwasy pozostają we wzajemnym, idealnym stosunku 3:1. Tak perfekcyjne zbilansowanie jest absolutnie wyjątkowe, jeśli chodzi o dostępne na rynku produkty żywnościowe. Ważne, żeby zdawać sobie sprawę, że kwasy omega-3 mają właściwości przeciwzapalne, a omega-6: prozapalne. Oba składniki są obligatoryjne w naszym jadłospisie, jednak brak bilansu może spowodować powstawanie ognisk zapalnych w obciążonym organizmie. Właśnie tutaj wkraczają kwasy omega-3, które neutralizują działanie omega-6 i przywracają pożądaną równowagę kwasów tłuszczowych. To cenna informacja dla wszystkich, którym zależy na profilaktyce chorób układu krążenia, takich jak arytmia, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca czy zawały.

2. Dziewięć bardzo ważnych aminokwasów

Nasiona konopi siewnej to także cenne źródło białka, które jest przecież niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Zawierają aż dziewięć kluczowych, wysokiej jakości aminokwasów. Jednocześnie obecne w nich białka nie dostarczają szkodliwego cholesterolu czy nasyconych kwasów tłuszczowych – dlatego po konopie przemysłowe mogą sięgać nawet osoby cierpiące na miażdżycę lub borykające się z podwyższonym poziomem cholesterolu.3.

Witaminy, minerały i błonnik

Te same nasiona zawierają także cały zestaw drogocennych witamin i minerałów. Przykładem może być wit. E, czyli witamina młodości – naturalny przeciwutleniacz, który pomaga nam dłużej zachować młody wygląd i cieszyć się dobrym samopoczuciem. Żelazo, magnez, wapń i fosfor pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu; konopie pomagają uzupełnić niedobory tych minerałów. Cynk wspiera odporność i poprawia wygląd włosów, paznokci oraz skóry. Z kolei duża dawka błonnika ułatwia trawienie i wspomaga odchudzanie. Jak widać, warto wprowadzić nasiona konopi siewnej do swojej diety! 

Dowiedz się więcej o nasionach konopii na https://ganjafarmer.com/

Top