• 2 lipca 2022

Uzależnienia są chorobami psychicznymi, niszczącymi więzi rodzinne, powodującymi odizolowanie od społeczeństwa i wywołującymi inne dolegliwości. Osoby dotknięte uzależnieniem w stopniu zaawansowanym często zaniedbują obowiązki zawodowe, tracą kontakt z rzeczywistością oraz majątki. Alkoholizm czy narkomania już w pierwszych stadiach są wyniszczające dla organizmu i nie powinny być bagatelizowane, nie tylko jednak takie nałogi mogą być dla człowieka zgubne. Pracoholizm, uzależnienie od seksu, hazardu, zakupów, internetu, gier i innych powodują zaburzenia w normalnym zbilansowanym funkcjonowaniu i niemal zawsze wywołują inne, poważniejsze schorzenia.

Gdy uzależniony nie radzi sobie samodzielnie z nałogiem, powinien poszukać pomocy w dobrym ośrodku leczenia uzależnień. Uzyska tam odtrucie w wypadku nadużycia substancji odurzających czy leków, a także otrzyma propozycję wdrożenia odpowiedniej dla siebie terapii.

Uzależnieni mogą wybierać, pomiędzy darmowym leczeniem refundowanym przez NFZ a prywatnym ośrodkiem leczenia uzależnień i warto wiedzieć, które rozwiązanie będzie dla danego chorego najlepsze.

Ośrodki leczenia uzależnień w ofercie państwowej

Leczenie psychiatryczne w Polsce refunduje NFZ i dotyczy to nawet osób nieubezpieczonych, trafiających do ośrodków leczenia uzależnień. To największa zaleta ośrodków tego typu, gdyż przyjmowani są w nich wszyscy skierowani na leczenie.

W ramach świadczeń można skorzystać z leczenia ambulatoryjnego, dziennego, a także stacjonarnego i ta ostatnia opcja jest w wypadku leczenia uzależnienia najkorzystniejsza. W tej opcji chory otrzymuje pakiet świadczeń obejmujących program terapeutyczny, badania i konsultacje, leki oraz wyżywienie, a nawet konsultacje dla współuzależnionych. Państwowe instytucje gwarantują leczenie uzależnienia od alkoholu, narkotyków i używek oraz leków, a także od uzależnień behawioralnych, czyli pracy, seksu, internetu, zakupów, czy przy zaburzeniach w odżywianiu (anoreksja, bulimia).

Publiczne centra terapii uzależnień zazwyczaj odbiegają standardem pobytu, od oferowanego przez ośrodki prywatne, może być w niektórych ograniczona również oferta dodatkowych zajęć. Istnieje przy tym możliwość wyboru, gdyż prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu i innych uzależnień, może przyjmować pacjentów również w ramach NFZ.

Zalety terapii w ośrodku publicznym

Do zalet podjęcia leczenia w publicznym ośrodku terapeutycznym należy zaliczyć:

– możliwość leczenia dla każdego, w tym dla osób nieubezpieczonych;
– możliwość otrzymania pełnych świadczeń oferowanych przez dany ośrodek w ramach refundacji z NFZ;
– zróżnicowane formy leczenia – ambulatoryjne, dzienne, stacjonarne.

Wady

– konieczność uzyskania skierowania na leczenie; 
– oczekiwanie na miejsce w ośrodku (może to być kilka miesięcy);
– niewielka ilość miejsc w ośrodkach o wysokim standardzie.

Prywatna klinika leczenia uzależnień

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień zapewnia wyższy standard pobytu oraz leczenia, a co więcej, zapewnia całkowitą dyskrecję. Jest to istotne, a ponadto takie ośrodki zazwyczaj powstają z zamysłem stworzenia optymalnych warunków dla terapii.

Wyróżniają się ciekawą, przyjazną lokalizacją, z terenami rekreacyjnymi w otoczeniu dużej ilości zieleni, nowoczesnym wyposażeniem, wysoko wykwalifikowanym personelem i dużą ilością zajęć dodatkowych oraz zabiegów, w tym służących relaksacji (masaże, SPA, joga, pływanie w basenie itp.). Prywatna klinika uzależnień to również mniejsza liczba pacjentów, którzy mogą liczyć na większe jednostkowe zaangażowanie terapeutów i lekarzy na ich problemie oraz pełny i niezakłócony wypoczynek w ekskluzywnym otoczeniu i warunkach.

Zalety, jakimi cechuje się prywatna klinika odwykowa

Zalet jest niewątpliwie więcej niż wad i warto wymienić:

– wysoki standard oraz komfortowe warunki pobytu i leczenia;,
– większe indywidualne zaangażowanie personelu na pojedynczym pacjencie;
– maksimum dyskrecji wraz z przyjazną i kameralną atmosferą;
– bogaty zakres zajęć dodatkowych – uprawianie sportu, rekreacja, rozwijanie pasji, niezakłócany wypoczynek;
– nowoczesne wyposażenie medyczne oraz edukacyjne i terapeutyczne, a także wyspecjalizowany i zaangażowany personel.

Największą i jednocześnie jedyną wadą takiego prywatnego odwyku jest niestety konieczność opłacenia terapii ze swoich funduszy, a na to nie każdy uzależniony może sobie pozwolić. Jednakże w naszym kraju mamy na szczęście wysoką dostępność terapii uzależnień, a największą przeszkodą w przychodzeniu do zdrowia jest jedynie brak chęci podjęcia takiego leczenia przez uzależnionych. 

Zobacz ranking ośrodków prywatnych na stronie https://najlepszeterapie.pl/kategoria/osrodki/

Top