• 9 maja 2024

Gry hazardowe z początku są postrzegane jako niewinne hobby. Wizyta w kasynie to sposób na zabicie nudy, zaznanie dreszczyku emocji. Niemniej jednak od ryzyka związanego z graniem można się łatwo uzależnić.  

Co to jest hazard? 

Terminem tym określa się zwykle wszelakie gry na pieniądze, albo też inne wartościowe przedmioty, których wynik nie jest zależny od umiejętności czy też wiedzy graczy, ale jest tak naprawdę dziełem przypadku. 

Hazard jak leczyć?  

Uzależnienie od hazardu nierzadko rozwija się dosyć powoli. Im wcześniej uzależniony poszuka pomocy, tym skutki nałogowego grania mniej dotkliwie.

Hazard gdzie szukać pomocy? 

Należy zgłosić się do specjalisty. Terapia będzie skuteczna wyłącznie wtedy, kiedy osoba chora przyzna przed samym sobą, iż jest uzależniona. Jak leczyć hazard? W fazie początkowej leczenie może przybierać formę regularnych wizyt u psychologa i psychoterapii ambulatoryjnej. Jeśli uzależnienie jest już bardzo rozwinięte, niezbędna będzie terapia w całkowicie zamkniętej klinice zajmującej się leczeniem uzależnień. 

Hazard jak wyjść z nałogu? 

Pierwszym krokiem w leczeniu uzależnienia od hazardu będzie motywacja pacjenta do zmian. Chory winien zapoznać się z psychologicznymi i neurologicznymi podstawami swojego uzależnienia. Później z pomocą specjalisty pracuje nad zmianą własnego myślenia. Niezwykle istotna pozostaje nauka relacji z innymi i metod radzenia sobie ze stresem bez konieczności uciekania się do adrenaliny, której wydzielanie wiąże się bezpośrednio z hazardem. 

Przyczyny hazardu 

Przyczyną wpadania w hazard mogą być pewne zaburzenia osobowości, których korzeni należy szukać jeszcze w czasach dzieciństwa. Od gier uzależniają się zwykle osoby mające osobowość narcystyczną i nadmierne poczucie własnej wartości. Bodźcem do wpadnięcia w patologiczny hazard może być także trudne wydarzenie w życiu (np. rozwód czy utrata pracy). W pętlę uzależnienia wpadają również ci, którzy wygrali na początku większą sumę. Postrzegają oni bowiem grę w roli łatwego zarobku.  

Skutki uzależnienia od hazardu 

Skutki uzależnienia od hazardu można odczuwać praktycznie w każdej sferze życia: 

  • finanse - w tej sferze skutki uzależnienia od hazardu pojawiają się najszybciej. Niemniej jednak problemy finansowe nie zniechęcają osoby uzależnionej. Sięga ona po pożyczki, kredyty, wpadając w ten sposób w spiralę uzależnienia,
  • życie rodzinne - osoba uzależniona podporządkowuje swoje życie nałogowi, a tym samym zaniedbuje relacje rodzinne. Nierzadko może dochodzić także do konfliktów na tymże tle,
  • życie zawodowe - hazardziści mogą również zaniedbywać własne obowiązki. Po całonocnym maratonie w kasynie, ciężko będzie wstać do pracy. Ponadto koncentracja myśli wokół istniejącego nałogu nie sprzyja odpowiedniemu wypełnianiu obowiązków,
  • zdrowie - zbyt częste granie sprawia, iż hazardziści nie zwracają już uwagi na swoje podstawowe potrzeby fizjologiczne. Zaniedbują posiłki, sen, co może się odbyć negatywnie na ich stanie zdrowia. Na wyniszczenie organizmu wpływ mają także stresogenne sytuację, które mają związek ze stratami emocjonalnymi czy też z bankructwem. 

Dowiedz się więcej na stronie osrodkiterapeutyczne.pl

Top